Trofeum festiwalu FESPACO – Etalon de Yennenga

afryka.org Kultura Film Trofeum festiwalu FESPACO – Etalon de Yennenga

Trofeum festiwalu FESPACO – Etalon de Yennenga – przedstawia kobietę-wojownika na grzbiecie konia i ma związek z legendą o przywódcy imperium Mossi.

Według legendy król Gambaga posiadał wiele córek i żadnego spadkobiercy. Podążając za starym zwyczajem, zabronił wyjścia za mąż jednej z córek o imieniu Yennenga. Zamiast być żoną, Yennenga oddała się sztuce walki. Została dowódcą wojsk zapuszczających się w najbardziej odległe strony. W pewnej bitwie koń Yennengi wystraszył się i poniósł ją z dala od swoich. Galopował tak długo, aż dziewczyna zupełnie się zgubiła. Na szczęście na swej drodze spotkała samotnego myśliwego hipopotamów, Riale, który jej pomógł. Yennenga zakochała się i postanowiła zostać z nim do końca życia. Z ich związku narodził się bohater Ouedraogo, co oznacza ogiera.

Kiedy Ouedraogo dorósł, opuścił wioskę swoich rodziców i założył własną: Tenkodogo. Z wioski tej powstało imperium Mossi. Obecnie nazwisko Ouedraogo jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym w całej Burkinie. Sam prezydent, również je nosi. Nagroda FESPACO, Etalon de Yennenga, oznacza konia Yennengi, i poza statusem nagrody, jest symbolem tożsamości afrykańskiej, którą filmowcy poprzez swoje dzieła powinni ciągle podtrzymywać.

*Mossi – największa grupa etniczna w Burkina Faso 

(mj)

 Dokument bez tytułu