Tragiczna próba dotarcia do Europy

afryka.org Wiadomości Tragiczna próba dotarcia do Europy

Ponad 45 nielegalnych imigrantów z Afryki zginęło z pragnienia w łodzi, którą zamierzali dopłynąć do Wysp Kanaryjskich. Nie jest to pierwszy przypadek śmierci Afrykańczyków, próbujących za wszelką cenę dostać się do Europy.

Łódź wypłynęła 20 dni temu z Senegalu. Na jej pokładzie znaleźli się mieszkańcy Gambii, Mali i Senegalu. Próbowali dotrzeć do Wysp Kanaryjskich, które należą do Hiszpanii.

Jednak w trakcie rejsu łódź miała problemy, a jej pasażerowie po dwóch tygodniach dryfowania po Atlantyku nie mieli już żadnych zapasów jedzenia i wody.

Na pokładzie łodzi znajdowało się aż 96 pasażerów. W chwili, kiedy zostali przechwyceni na mauretańskich wodach terytorialnych nie żyło 42 imigrantów. Pozostali umarli po przewiezieniu do szpitala. Ci, którzy ocaleli znajdują się właśnie pod opieką lekarzy.

Każdego roku w Atlantyku giną setki nielegalnych imigrantów z Afryki. Jednocześnie spada liczba migrujących tą drogą Afrykańczyków – z 35 tysięcy (w ubiegłym roku) do 13 tysięcy (w tym roku) – z racji wprowadzenia systemu monitorowania wód pomiędzy Afryką Zachodnią a Wyspami Kanaryjskimi.

(lumi)

 Dokument bez tytułu