Tour du Faso

afryka.org Wiadomości Tour du Faso

Od 26 października do 4 listopada br. w Burkinie Faso odbył się 21. morderczy wyścig Tour du Faso. To najbardziej znany afrykański wyścig kolarski i pierwszy który liczy się dla coraz większej liczby cyklistów z Europy.

15 ekip z Afryki i Europy walczyło w tym roku rozpoczynając w Sapone (17 kilometrów na południe od Ouagadougou, stolicy Burkiny). Zawodnicy pokonali 1284 kilometrów trasy kończąc 4 listopada w Ouagadougou. 90 uczestników z Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Beninu, Kamerunu, Maroka , Togo oraz Francji Belgii i Holandii, przemierzyło 14 miejscowości w 10 etapach, z których najdłuższy to 178 kilometrów z Linoghin do Fada Ngourma.

Wyścig organizowany jest od 1987 roku we współpracy z Amury Sport Organisation, organizatorem Tour de France. Od tego roku patronat nad nim objęło Ministerstwo Sportu i Rozrywki. Budżet został zredukowany z 500 milionów franków CFA do 350 a wynagrodzenia zwycięzców z 20 do 17 milionów. Z powodu redukcji kosztów w wyścigu nie wzięła udziału Angola.

Zwycięzcę edycji z 2006 roku, Belga David Verdoncka, pokonał tym razem Marokańczyk. Od pierwszego etapu to ekipa marokańska dyktowała tempo i zwycięzcą został 25-letni Adil Jelloul. Kolega z jego ekipy zajął trzecie miejsce, drugie dostało się Kameruńczykowi, Ctéguimaha Sadrack.