Toksyczne odpady wciąż groźne

afryka.org Wiadomości Toksyczne odpady wciąż groźne

Minęły już trzy lata od tragedii, która wydarzyła się na Wybrzeżu Kości Słoniowej (WKS), a mieszkańcy wsi w pobliżu Abidżanu wciąż umierają. Przyczyną ich śmierci są toksyczne odpady.

Skandal z odpadami, które dotarły do Afryki na pokładzie statku wybuchł w 2006 roku. Wyrzucone w Akouedo, spowodowały natychmiastową śmierć 15 osób i niepoliczalną liczbę infekcji. Ponad 100 tysięcy ludzi wymagało wtedy opieki lekarza.  

Był to jednak dopiero początek koszmaru. Toksyczne odpady z wyczarterowanego przez holendersko-brytyjskę firmę Trafigura statku będą nadal powodowały zgony – twierdzą eksperci. W 2006 roku mieliśmy do czynienia z krótkoterminowymi skutkami zatrucia. Jednak jeszcze przez wiele lat osoby dotknięte zatruciem będą cierpieć na różne choroby i umierać – przekonują przedstawiciele ONZ.

Trafigura, która na co dzień handluje ropą naftową zapłaciła już odszkodowanie wysokości 152 milionów euro. Oczyściła też miejsce skażone przywiezionymi przez jej statek odpadami. Poszkodowani uważają te gesty za niewystarczające, bo stracili już zdrowie, którego nie są w stanie odzyskać.

Afryka staje się śmietniskiem dla innych kontynentów. Oprócz toksycznych chemikaliów, u wybrzeży kontynentu afrykańskiego są coraz częściej zatapiane statki i zalega powstały w ten sposób „okrętowy złom”. Brak odpowiedniej kontroli sprzyja tym, którzy chcą pozbyć się kłopotliwych śmieci.

ostro

 Dokument bez tytułu