Afryka stała się wysypiskiem toksycznych chemikaliów, z którego powierzchni korzystają państwa europejskie.
Globalne ocieplenie i topniejące lodowce – słyszymy o nich codziennie. Niestety nie dociera do nas fakt, że państwa europejskie uczyniły z Afryki wysypisko toksycznych chemikaliów.
Tysiące ton pestycydów i innych substancji odkładają się na terenie Afryki, zagrażając ludzkim istnieniom i ich środowisku. W celu usunięcia niebezpiecznych związków chemicznych, które są obecne na kontynencie afrykańskim powstał African Stockpiles Programme.
Program powstał, aby zapobiec akumulacji toksycznych chemikaliów. Ich początki w Afryce są związane z pojawieniem się DDT, które było traktowane jako najlepszy środek insektobójczy na komary roznoszące malarię. Badania wykazały, że DDT szkodzi przyrodzie, a więc i ludziom. Jednak nie ma jednoznacznego zakazu jego stosowania na kontynencie afrykańskim.
Smuci fakt, że wysypiskiem stają się kraje najbiedniejsze. Nie potrafią one skutecznie obronić się przed skutkami chemicznego koktajlu, przenikającego do ludzkich organizmów.
Idea zapobiegania – zapobiegać jest taniej niż usuwać – towarzyszy realizacji 'African Stockpiles'. Powinien cieszyć fakt zainteresowania międzynardowej społeczności, smucić traktowanie Afryki jako składowiska niebezpiecznych odpadów.
(ps)