Tinariwen w Lublinie

afryka.org Polecamy Tinariwen w Lublinie

To znakomita tuareska grupa z Mali wykonująca afrykańskiego bluesa. Ich muzyka to urzekający miks czarnego pulsu, pięknych wokali saharyjskiej melancholii i zachodniego brzmienia elektrycznej gitary.

Sami członkowie formacji wśród swoich inspiracji wymieniają tradycyjną muzykę tuareską i blues oraz twórczość Ali Farki Touré’a, Salifa Keity, Khaleda, Elvisa Presleya, Bad Company, Motorhead, Jimiego Hendriksa, Boba Dylana, Dire Straits, Santany i Led Zeppelin. Swoje brzmienie opisują tak: “Ono jest takie jakby Keith Richards, Santana, John Lee Hooker, różni członkowie Primal Scream i The Grateful Dead zagubili się na Saharze przez dekadę a potem powrócili jako w pełni ukształtowany zespół”.

Tinariwen (w języku tamaszek Pustynie) są kultowym zespołem swojej społeczności i bardzo cenioną grupą w świecie anglosaskim. Ich drugi longplay “Amassakoul” z 2004 roku został uznany przez tygodniki “The Sunday Times” i “Time Out New York” za Album Roku. Za trzeci album “Aman Iman” z 2007 roku BBC Radio 3 nagrodziło ich Award For World Music.Wystąpili na festiwalach w Roskilde, Glastonbury i Montreux. Zespół The Rolling Stones poprosił ich o supportowanie na wielkich koncertach w Irlandii. Grali z Carlosem Santaną. Robert Plant wykonał z nimi “Whole Lotta Love”.

Tinariwen będzie gwiazdą drugiej edycji „Inne Brzmienia Art’n’Music Festival” w Lublinie, zagra w niedzielę 12 lipca.

Mamadou

Przeczytaj więcej o zespole.

 Dokument bez tytułu