“Third World” w Płocku

afryka.org Kultura Muzyka „Third World” w Płocku

Jako jeden z najdłużej działających zespołów reggae stali się instytucją, która produkuje muzykę, gra ją na żywo, przełamując kolejne bariery niesie pozytywny przekaz i stanowi markę rozpoznawalną na całym świecie. Wielkie przeboje, wyprzedane koncerty, inspirujące treści – to wszystko sprawia że Third World, ambasadorzy reggae obchodzący w bieżącym roku 35-lecie swojego istnienia, wkraczają na wyższy poziom swojej działalności. Jednym z postojów na ogólnoświatowej trasie celebrującej to wydarzenie stała się Polska, gdzie Trzeci Świat wystąpi po raz pierwszy.

Third World powstali na Jamajce w 1973 roku. Ich brzmienie inspirowane przez soul, funk oraz disco sprawiło że reggae w ich wykonaniu staje się niesamowitą mieszanką. Zespół zaczął działać kiedy klawiszowiec Michael “Ibo” Cooper i gitarzysta / skrzypek Stephen “Cat” Coore (grający wcześniej m.in. z The Alley Cats oraz Inner Circle) postanowili założyć swój zespół. Oryginalny bębniarz grupy – Cornel Marshall wcześniej udzielał się w jednym z najbardziej znanych jamajskich zespołów lat 60-tych – Tomorrow’s Children. Skład na debiutanckim albumie “Third World” (Island 1976) uzupełniał wokalista “Prilly” oraz perkusista Irving “Carrot” Jarrett. Album zawierał cover utworu “Satta Massagana”, oryginalnie wykonywanego przez The Abyssinians i będącego jedną z najbardziej fundamentalnych kompozycji w historii reggae.

Drugi album “96 Degrees In The Shade” ukazał się w 1977 roku i zawierał wiele hitów. W tym czasie wykrystalizował się też legendarny skład zespołu. “Prilly” został zastąpiony przez charyzmatycznego “Bunny Rugsa” Clarke’a. Zmieniła się też sekcja rytmiczna: basista Ritchie Daley oraz współzałożyciel Inner Circle, bębniarz Willie Stewart, który zdecydował się dołączyć do nowego zespołu.
Największy sukces Third World przyszedł bez wątpienia na przełomie lat 70-tych i 80-tych wraz ich wersją utworu “Now That We Found Love” amerykańskiej grupy O’Jays, która stała się wielkim przebojem po obu stronach Atlantyku w 1979 roku. Ten utwór sprawił, że swoją uwagę skupił na nich Stevie Wonder. Wraz z Melody A McCully nawiązał z nimi współpracę, dzięki czemu powstał kolejny wielki hit zespołu “Try Jah Love”. Third World byli też gośćmi w trzecim sezonie SCTV (Second City Television – kanadyjski serial komediowy).

W połowie lat 80-tych z powodu różnic artystycznych zespół opuszcza “Carrot”. W rezultacie pięcioosobowy zespół postanawia nagrać bardziej komercyjne utwory takie jak “Sense Of Purpose”, “Reggae Ambassador”, “Forbidden Love” oraz “Shine Like A Blazing Fire”. W międzyczasie nastąpiły zmiany składu: z zespołu odeszli Cooper oraz Stewart. Pomimo zmian personalnych zespół odnosił i wciąż odnosi sukcesy nagrywając i koncertując nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Zagrali m.in. na otwarciu Mistrzostw Świata w Krykiecie, które w 2007 roku odbywały się w stolicy Jamajki – Kingston.

Od 1973 roku grupa wydała 22 albumy oraz kilka solowych albumów głównego wokalisty Bunny Rugs’a i Stephena “Cat” Coore’a. Ich najnowszy krążek “Patriots” pojawi się w bieżącym roku. Wielokrotnie nagradzani byli różnymi wyróżnieniami, m.in New York City Ambassador Award w listopadzie 2009 roku w Brooklyn Academy of Music, United Nations Peace Medal w 1986 roku, Jamaican Music Industry Awards of Best Show w 1992 i 1996 roku, oraz 10 (!) nominacjami do nagrody Grammy. Na swoim koncie mają wiele hitów jak: “Now That We’ve Found Love”, “96 Degrees in the Shade”, “Cool Meditation”, “Dancing on the Floor”, “Try Jah Love” napisany przez Stevie’ego Wondera, “Sense of Purpose”, “Forbidden Love”, “Reggae Ambassador”, “Committed” czy “Reggae Party”. Ponadto grupa współpracowała z największymi nazwiskami sceny muzycznej jak Jackson Five, Bob Marley and the Wailers oraz Stevie Wonder.

Third World kontynuuje swoją podróż. Grupa zapowiedziała ogólnoświatową trasę koncertową która rozpocznie się w Europie goszcząc w Austrii, Francji, Włoszech, Holandii, Niemczech, Polsce i Hiszpanii; Południowej Ameryce: Brazylii i Argentynie , w Południowej i Zachodniej Afryce; Azji: Japonii i Singapurze oraz w Ameryce Północnej: USA, Hawaje, Kanada, Angtigua, Nassau, Bahamy.

Całość zakończy się w grudniu 2010 roku na Narodowym Stadionie w Kingston na Jamajce, gdzie zespół złoży swój hołd dla jamajskich patriotów.

Nowy album “Patriots” to ukłon Third World w stronę artystów, którzy przez wszystkie te lata ich inspirowali. Zapowiada go m.in. udostępniona przez zespół na ich stronie nowa wersja największego klasyka grupy “96 Degrees in the Shade” – prawdziwej historii z walki o równouprawnienie czarnych na Jamajce, gdzie autor tekstu cytuje prawdziwe słowa przywódcy rebelii w Morant Bay w 1865 roku – George’a Williama Gordona, chwilę przed jego publicznym powieszeniem. Tym razem Third World w tej pieśni wyzwolenia towarzyszą Stephen i Damian Marley:

“Niektórzy będą cierpieć, wielu może spłonąć
Ale wiem, że pewnego dnia mój lud się dowie
Tak pewne to jak słońce świecące wysoko na niebie
Dziś stoję tu jako ofiara – ale prawda jest taka, że nigdy nie zginę”

RLP

 Dokument bez tytułu