“The Value Is The Same”

afryka.org Wiadomości „The Value Is The Same”

Akrę, stolicę Ghany, zalewa fala świeżych banknotόw i monet. To za sprawą osόb, ktόre od wtorkowego poranka aż po dziś dzień stoją w długich kolejkach w bankach, aby wymienić stare cedi na nowe. Widać, że sprawiają im one dużo radości. Nowe banknoty są mniejsze i bardzo kolorowe, niczym banknoty gry „Monopol”. Ludzie zaskakują się wzajemnie, płacąc lub wydając resztę w nowej walucie.

Mieszkańcy Ghany poprzez kilkumiesięczną kampanię informacyjną zostali dobrze przygotowani do tej rewolucji. Kampania prowadzona w prasie, radiu i telewizji – doskonale dostosowana do specyfiki kraju i jego społeczności – ilustruje sytuacje z ghańskiego życia codziennego.

W telewizji pojawiły się m.in. sceny z targu. Kilkakrotne powtarzanie nowej ceny owoców ułatwia naukę przelicznika starej waluty na nową. Od 1 lipca 3 ananasy nie kosztują już 15 000 cedi a 1 GH cedi i 50 GH pesewa. Podobnie jak w Polsce 12 lat temu, tak i tutaj „obcięto” cztery zera i tym sposobem 10 000 cedi stało się 1 Ghana cedi, a 100 cedi – 1 pesewa.

Ghańczycy nie mają obaw związanych z możliwością bycia oszukanym bądź trudnościami w przeliczaniu. To za sprawą wszechobecnych plakatόw, na ktόrych widnieje tabela przelicznikowa oraz słyszanej dziesiątki razy dziennie piosenki "The Value Is The Same".

W tym roku przypada 50-lecie niepodległej Ghany. W stołecznej Akrze zorganizowanyo IX Szczyt Unii Afrykańskiej, a 1 lipca wprowadzono nową walutę.

W 2008 roku Ghanę czekają wybory prezydenckie, po których John Kufour po 8 latach będzie musiał oddać władzę oraz Puchar Narodόw Afryki.

Krysia Abraham

 Dokument bez tytułu