Telewizja szuka Afrykańczyków

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Telewizja szuka Afrykańczyków

18 lipca cały świat obchodził 90. urodziny Mandeli. Tego samego dnia rozpoczął się proces Simona Mola. Kto w tym dniu został bohaterem polskich mediów?

Odpowiedź jest prosta. Oczywiście tym bohaterem został Mol. Po raz kolejny sprawdziła się zasada trupo-kilometrów. Mandela mieszka za daleko, aby się nim zainteresować. Mol jest u nas. Co z tego, że jest przestępcą?

18 lipca większość polskich dziennikarzy postawiła na Mola. Mandela wydał się za mało atrakcyjny. W końcu Mandela dostał Nobla, więc po co o nim mówić. Zrobi to za nas reszta świata. A Mol chociaż Nobla nie dostanie, to poruszy nawet najbardziej leniwe umysły telewidzów.

18 lipca napisała do mnie Pani redaktor z „Panoramy”. Jej prośba brzmiała następująco: „Poszukuję osoby, która pochodzi z Kamerunu i opowiedziałaby coś przed kamerą o swoim kraju. Dziś zaczęła się sprawa Simona Mola i chodzi mi o to, żeby przybliżyć Polakom kraj, czy jest on bogaty, biedny, zacofany, czy rzeczywiście jest problem z wolnością słowa.”

Zdumiewające! – pomyślałem. Jak można prosić kogoś, aby w kontekście przestępstwa swojego rodaka, opowiadał o ich wspólnej ojczyźnie? A jednak jest to możliwe.

Odpowiadając odmownie, zachęciłem Panią redaktor do przygotowania materiału na temat urodzin Mandeli. Jednak wnioski, że noblista i że 90. urodziny Mandeli, nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Ważniejszy był Kameruńczyk. Pani redaktor stwierdziła, że “sprawa Mola dotyczy nas bezpośrednio”, kończąc słowami: „Sam Pan wie dlaczego”.

Zdumiewające! – pomyślałem po raz kolejny. Czy ta sprawa dotyczy nas bezpośrednio? I skąd mam wiedzieć dlaczego? Niestety Pani redaktor nie złożyła dalszych wyjaśnień.

Przypadek pytania o Kameruńczyka nie był odosobniony. Kilka dni wcześniej napisał do mnie Pedro, angolski student, który współtworzy nasz portal. „Zobacz o co oni mnie proszą! Chyba powariowali! Czy tylko ludzie z Afryki są zagrożeni chorobami zakaźnymi?!” – przeczytałem w jego mailu.

Otóż do Pedra napisała największa telewizja komercyjna, TVN. Prośba, tym razem Pana redaktora, nie dotyczyła już Mola. Najlepiej jeśli ją zacytuję: „Wraz z reporterem M. Sz. robię dzisiaj materiał o chorobach zakaźnych występujących w Afryce. Chcielibyśmy porozmawiać z kimś, kto urodził się w miejscu w którym był narażony na takie choroby. Jeśli chciałby się Pan wypowiedzieć na ten temat przed kamerą, bądź zna Pan kogoś, kto byłby skłonny to zrobić, bardzo proszę o kontakt pod numer …”

Pozostawiam bez komentarza.

Kofi

 Dokument bez tytułu