Teksańska masakra piłą mechaniczną w… Zimbabwe

afryka.org Wiadomości Teksańska masakra piłą mechaniczną w… Zimbabwe

Rząd Zimbabwe zakazał wyświetlania amerykańskiego horroru „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. Taką decyzję wydali rządowi cenzorzy. Uzasadniają to argumentem, że nie mogą pozwolić na dystrybucję filmów, które pokazują sceny pełne przemocy, z udziałem brutalnych morderców. Jednak wyjaśnienia władz, łamiących prawa człowieka, mogą zostać łatwo uznane za hipokryzję.

Decyzja rządu dotyczy kin. Natomiast nie będzie miała wpływu na sprzedaż horroru w sklepach, gdzie już teraz można kupić kopie „Masakry” na DVD albo kasetach video. Solomon Chitungo, jeden z cenzorów, którzy przyczynili się do wprowadzenia zakazu dementuje pogłoski jakoby wiązało się to z obecną sytuacją polityczną w tym kraju.

Cenzorzy chcą uchronić społeczeństwo przed oglądaniem filmów zawierających brutalne sceny – cytuje za Chitungo ZimObserver. – Nie chcemy dopuścić do rozpowszechniania treści pokazujących zabójstwa i przemoc. Robimy to w trosce o mieszkańców Zimbabwe.

Nie wiadomo, gdzie leży prawda i kto ma rację. Jedno jest pewne. W sytuacji, kiedy rząd łamie demokrację i stosuje siłę wobec opozycji, tłumaczenie zakazu dobrem ludzi nigdy nie będzie odebrane jako działanie w interesie publicznym.

(kofi, ZimObserver)

 Dokument bez tytułu