Teatr musi grać

afryka.org Wiadomości Teatr musi grać

Dramaturdzy z Gabonu postanowili wybudować nową salę teatralną, w której miałyby odbywać się próby i spektakle – donosi serwis Gabonnews. Wiadomość tę ogłoszono w Libreville przy okazji obchodów tematycznych dni kultury organizowanych cyklicznie przez ministra kultury i sztuki. Hasło ostatniego spotkania to „Teatr i młodość”.

„Wybudowanie nowej sali gdzie mogłyby się odbywać takie spektakle pomoże nam systematycznie doskonalić swój warsztat i zapewni stały kontakt z publicznością” – oznajmił jeden z przedstawicieli Federacji Gabońskiej ds.Teatru (FEGATH), Jules Ngate, w odezwie skierowanej do minister kultury, Blandine Marundu i pozostałych członków rządu.

Pierre Claver, gaboński artysta o międzynarodowej sławie, poparł pomysł w trakcie wywiadu, jakiego udzielił w grudniu dla Gabonnews. Stwierdził że pozwoli to lokalnym artystom wykonywać swój zawód i zarabiać spokojnie na życie.

Artysta nie jest żebrakiem, on ma swój zawód ale nie zawsze może liczyć na odpowiednie miejsce gdzie mógłby go praktykować” – powiedział Claver. – „Artystom trzeba dać możliwość wyrażania siebie i bycia z publicznością, ponieważ artysta nic bez niej nie znaczy.”

(catherine)

 Dokument bez tytułu