Taryfa w Warszawie

afryka.org Polecamy Taryfa w Warszawie

Ambasada Królestwa Hiszpanii, we współpracy z Fundacją „Afryka Inaczej” i z KINO.LAB, zaprasza na pokaz trzech zwycięskich filmów hiszpańskiego Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie (FCAT) 2007r. Festiwal ten, wspierany m.in. przez hiszpańską Agencję ds. Współpracy na rzecz Rozwoju (Agencia Española de Cooperación para el Desarrollo, AECID) od 2004 roku nieprzerwanie pomaga w rozwoju kinematografii krajów afrykańskich.

Afryka, przez lata zesłana na margines historii, znajduje się dziś w centrum wszystkich debat. Współczesne kino afrykańskie, którego próbkę zaprezentujemy, odrzuca jej stereotypowy obraz powstały w erze kolonializmu. Chcemy przedstawić trzy filmy nagrodzone na hiszpańskim Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie, który co roku, od dziewięciu już lat, promuje obrazy z Afryki. Filmy te charakteryzuje różnorodność podjętych tematów. Wszystkie są głęboko zakorzenione w kulturze swoich krajów. We wszystkich czuć napięcie: tę świadomość Afryki, która nie ma wymiaru terytorialnego lecz życiowy, wpisany w historię jej mieszkańców. Wszystkie również używają języka niedostatku i przeżytych dramatów, aby unaocznić wykluczenie i uprzedzenie. Przedstawiają determinację po to, by wskazać drogę ku nadziei dla tej różnorodnej Afryki, którą ukazują.

Mamy głęboką nadzieję, że nasze przedsięwzięcie pomoże odkryć wielkie bogactwo kulturowe Afryki, jak również że popularność tematów z nią związanych będzie z roku na rok w naszym kraju coraz większa.

W programie przeglądu znajdą się następujące filmy:

POGRZEBANE MARZENIA
Reż. Laurent Salgues (ur. 1967 r. we Francji) jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Audiowizualnych (ESAV) w Tuluzie. Tworzy głównie krótkie formy. Pogrzebane marzenia to jego pierwsza próba pełnometrażowa.
Akcja filmu rozgrywa się w Essakanie, na dalekim zachodzie Burkina Faso, w kopalni złota – odrealnionym świecie, gdzie wszystkim pragnącym drugiej szansy wydaje się, że zdołają zbudować tu swój Raj na Ziemi. Główny bohater, Mocktar Dicko pojawia się w tym dziwnym miejscu żeby… Zbić fortunę? Zapomnieć o przeszłości? Najbardziej szalone marzenia i momenty załamania będą się przeplatać w jego nowym życiu.

WEŁNIANY KŁĘBEK
Reż. Fatma Zohra Zamoum (ur. 1967 r. w Algierii). W wieku 21 lat wyjechała do Francji, gdzie mieszka do dziś. Jest absolwentką Historii Sztuki i wykładowcą uniwersyteckim.
Historia filmu rozgrywa się w robotniczej dzielnicy w bliżej nieokreślonym mieście we Francji lat 70-tych. Obserwujemy kilka epizodów z życia algierskiej rodziny imigrantów. Kamera skupia się zwłaszcza na postaci żony. Fatiha opiekuje się dwojgiem małych dzieci i przykładnie wywiązuje z obowiązków islamskiej żony. Mohamed, jej mąż codziennie wychodzi rano do pracy, a ona zostaje z dziećmi w… zamkniętym na klucz mieszkaniu. Jej pomysłowe sposoby na komunikowanie się z zewnętrznym światem przynoszą wreszcie skutek.

BARAKAT!
Reż. Djamila Sahraoui (ur. 1950 r. w Algierii). Od 1975 r. mieszka na stałe we Francji. Ukończyła IDHEC (Institut des hautes études cinématographiques) na kierunku montaż i reżyseria. Debiutowała filmem krótkometr. „Houria” (1980). Barakat! jest jej pierwszą produkcją pełnometrażową.
Gdzieś w Algierii lat 90-tych. Amel – młoda lekarka żyje w targanym konfliktami społeczeństwie. Pewnej nocy, po powrocie z nocnego dyżuru w szpitalu, odkrywa zniknięcie swojego męża, króry jest dziennikarzem. W obliczu totalnej inercji i braku działania ze strony władz, kobieta decyduje się na wszczęcie poszukiwań na własną rękę. W niebezpiecznej przygodzie, w kraju gdzie wojsko walczy z islamistami towarzyszy jej Khadija, która w czasie swojej modości brała udział w walkach o niepodległość Algierii.

Organizatorzy:
Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie
Fundacja „Afryka Inaczej”
Kino.Lab

Kiedy? 13 grudnia 2009 r. Gdzie? Warszawa, Kino.Lab. Wstęp płatny? Tak.

Program:17:00 „Pogrzebane marzenia” (Rêves de poussiére) (2006) 83′, prod. Burkina Faso/Kanada/Francja, reż. Laurent Salgues.
Nagroda za najlepszy film pełnometrażowy na Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie 2007, Nagroda Sundance Film Festival 2007, Nagroda specjalna Festiwalu Kina w Wenecji 2006.

18:30 Panel dyskusyjny „Jakie filmy oglądają Afrykańczycy?” (prowadzenie Fundacja „Afryka Inaczej”)

19:15 „Wełniany kłębek” (La pelote de laine) (2005) 14′, prod. Francja, reż. Fatma Zohra Zamoum.
Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy na Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie 2007, Nagroda na Festiwalu FESPACO 2007.

19:30 „Barakat!” (Barakat!) (2005) 95′, prod. Algieria/Francja, reż. Djamila Sahraoui.
Nagroda za reżyserię na Festiwalu Kina Afrykańskiego w Taryfie 2007, Festiwal Filmów Afrykańskich, Azjatyckich i Latynoamerykańskich w Mediolanie 2006; Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet w Barcelonie 2006; Biennale Kina Arabskiego w Paryżu 2006; Międzynarodowy Festiwal Kina w Dubaju 2006; Nagroda na Festiwalu FESPACO 2007.

 Dokument bez tytułu