Tanzania do Dar Furu

afryka.org Wiadomości Tanzania do Dar Furu

Kolejny afrykański kraj wyśle swoich żołnierzy do Dar Furu. Będzie to Tanzania, która przygotuje 800-osobowy kontyngent.

Staną się oni częścią misji stabilizacyjnej ONZ i Unii Afrykańskiej (UA). W sumie będzie ona liczyła do 26 tysięcy żołnierzy.

Pierwsi tanzańscy żołnierze wyjadą do Dar Furu w marcu przyszłego roku. Decyzja rządu Tanzanii jest odpowiedzią na prośbę Sudanu, który nie chce wpuścić na swoje terytorium żołnierzy spoza Afryki i Azji. Minister obrony Tanzanii ma nadzieję, że Tanzańczycy przyczynią się w ten sposób do przywrócenia pokoju w tym rozdartym wojną rejonie Sudanu.

Od 2004 roku na terenie Dar Furu przebywa 7-tysięczny kontyngent wojsk UA. Jednak jest on słabo wyposażony i nie spełnia swojej roli.

W związku z tym, że do Sudanu przyjadą nieliczni żołnierze z krajów europejskich, Unia Europejska skieruje misję pomocniczą do graniczących z tym krajem, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Weźmie w niej udział 350 żandarmów z Polski.

Od czterech lat w Dar Furze trwa konflikt, który pochłonął ponad 200 tysięcy ofiar, a kolejne dwa miliony wygnał z ich domów. Stronami tej wojny są czarni Afrykańczycy, rdzenni mieszkańcy Dar Furu, oraz arabskie bojówki dżandżawidów wspierane przez rząd w Chartumie.

(ostro)

 Dokument bez tytułu