Tanzania: Albinosi demonstrują

afryka.org Wiadomości Tanzania: Albinosi demonstrują

Tanzański prezydent Jakaya Kikwete spotkał się z albinosami, protestującymi przeciwko zabójstwom Tanzańczyków o jasnej karnacji skóry.

Uczestnicy demonstracji, która odbyła się w stolicy Tanzanii, Dar es Salaam, wezwali tanzański rząd do zapewnienia skutecznej ochrony albinosom. Niepokój demonstrantów potwierdzają liczby. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy zginęło około 30 albinosów, w tym dzieci. Ich ciała są poszukiwanym towarem przez tradycyjnych uzdrowicieli i czarowników. W Tanzanii wciąż wiele osób wierzy w to, że fragment ciała albinosa przynosi bogactwo.

Póki co władze Tanzanii są bezradne. Nie potrafią zapobiec kolejnym zabójstwom albinotycznych obywateli. Policja przyjeżdża na ogół do martwych ofiar. Co więcej Tanzańczycy zaczęli szukać albinosów także w Burundi, gdzie w ostatnich tygodniach dochodzi do podobnych jak w Tanzanii morderstw.

Albinizm w Tanzanii staje się przekleństwem. Albinosi żyją w stanie zagrożenia. Obecnie, w obawie przed atakami, poruszają się często tylko w grupie. Policja próbuje zatrzymać falę zbrodni, której ofiarami stają się albinosi.

ostro

 Dokument bez tytułu