Tam gdzie urodził się Samora Machel

afryka.org Wiadomości Tam gdzie urodził się Samora Machel

Prezydent Mozambiku uznał rodzinną miejscowość pierwszego prezydenta, Samora Machela, Chilembene, za miejsce kultury narodowej.

Samora Machel został szefem Mozambickiego Frontu Wyzwolenia (Frelimo) w 1970 roku i poprowadził swoich rodaków do zwycięskiej wojny z Portugalczykami. Ogłosił niepodległość Mozambiku od władzy kolonii 25 czerwca 1975 i pozostał prezydentem kraju aż do swojej śmierci w katastrofie lotniczej w 1986 roku. Do dzisiaj niektórzy twierdzą, że wypadek, w którym zginął Machel był sprowokowany przez apartheidowskie władze RPA.

Obecny prezydent Mozambiku, Armando Guebuza, podczas ogłaszania swojej decyzji powiedział “Samora stał się nieśmiertelny. Jest niekwestionowanym bezwzględnym bohaterem narodowym i punktem odniesienia dla wszystkich obywateli Mozambiku”. Dodał, że „Sen Samory o niepodległym państwie stał się teraz rzeczywistością”. Faktycznie, Mozambik, po zakończeniu wojny domowej cieszy się sporym poważaniem na forum międzynarodowym, a także w strukturach ONZ i Unii Afrykańskiej. Wyraźny też jest rozwój kraju i powolna, ale systematyczna poprawa warunków życia, a także edukacji, lecznictwa i elektryfikacji kraju.

maru

 Dokument bez tytułu