“Talibe” oznacza ucznia a nie żebraka

afryka.org Wiadomości „Talibe” oznacza ucznia a nie żebraka

W ostatni piątek Senegal obchodził Dzień Ucznia Szkoły Koranicznej – nazywanego "talibe". "Talibe" oznacza w języku arabskim osobę, która "szuka i prosi", zaś w Senegalu dzieci żebrzące na ulicy, znajdujące się pod opieką muzułmańskiego nauczyciela – marabuta.

Zadaniem marabuta jest nauczanie Koranu. Niestety coraz częściej dziecko w zamian za naukę żebrze na ulicy i oddaje uzyskane w ten sposób pieniądze właśnie marabutowi. Według danych UNICEF w 2004 roku na senegalskich ulicach żyło 100 tysięcy nieletnich żebraków, co stanowi 1 procent mieszkańców Senegalu. Nikt nie wie ilu z nich jest talibe.

Z okazji Dnia Talibe'a organizacja Tostan zorganizowała marsz z Dakaru do Thies. Wzięło w nim udział 100 osób, które chcą zwrócić uwagę senegalskich władz na problem nieletnich uczniów marabutów. W 2005 roku Zgromadzenie Narodowe Senegalu przyjęło nowe prawo zabraniające wykorzystywania dzieci jako żebraków. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności i kara grzywny w wysokości 4 tysięcy dolarów. Jednak nikt jeszcze nie został oskarżony, a prawo pozostaje martwe – ostrzega Tostan.

Senegal to kraj w 95 procentach muzułmański i islam ma duzy wpływ na życie jego mieszkańców. Dawniej szkoły koraniczne (daara) znajdowały się na terenach wiejskich. Rodzice wysyłali tam swoje dzieci, aby w zamian za naukę pomagały w codziennych pracach marabuta.

W ciągu ostatnich 50 lat wielu marabutów wyemigrowało do miast. Tam coraz częściej formą zapłaty za naukę była żebranina na ulicach, która była oznaką posłuszeństwa wobec nauczyciela. Ale w nowej rzeczywistości sprzyjała nadużyciom.

Zdaniem organizacji Tostan nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której marabut wykorzystuje swoją pozycję. Zbyt często rekrutuje on więcej uczniów niż może utrzymać, powodowany wyłącznie chęcią zysku. Dlatego należy działać na rzecz poprawy warunków życia talibów, a dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie systemu certyfikacji marabutów i regularnych wypłat za ich pracę nauczyciela – twierdzą organizatorzy piątkowego marszu.

Strona organizacji Tostan

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu