Tak dla islamistycznej konstytucji

afryka.org Wiadomości Tak dla islamistycznej konstytucji

Egipcjanie zdecydowali, że nowa konstytucja kraju będzie miał kształt nadany jej przez islamistów. Wygrana islamistycznej wersji ustawy zasadniczej przeszła niewielką większością głosów. „Konstytucja w nowym kształcie jest zagrożeniem dla państwa i zamieszkujących Egipt mniejszości” – twierdzą przeciwnicy przegłosowanego dokumentu.

Wciąż są to wyniki dopiero pierwszej tury głosowania, która nie odbyła się we wszystkich prowincjach Egiptu. Głosy oddali jednak uprawnienie do udziału w referendum mieszkańcy Kairu i Aleksandrii. Wszystko wskazuje też na to, że w drugiej części głosowania też zwycięży konstytucja przygotowana przez islamistów.

Zanim poznamy całościowe rezultaty, oficjalne dane mówią o wygranej rzędu 56,5%. Zdaniem opozycji rządzący Egiptem islamiści dopuścili się szeregu nieprawidłowości w lokalach, gdzie oddawano głosy. Miały być one otwarte jeszcze po godzinie zamknięcia, a obsługujące je osoby miały namawiać do głosowania za przyjęciem konstytucji.

Nowa konstytucja jest zdaniem świeckiej opozycji, zbyt islamistyczna. Zagraża wszystkim mniejszościom, w tym chrześcijanom, w większości wiernym Kościoła koptyjskiego – dziś stanowią około 1/10 mieszkańców Egiptu. Jest też niebezpieczna dla zwolenników świeckiego państwa, których islamiści nazywają heretykami.

m

 Dokument bez tytułu