Tajemnicze kamienne kręgi

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Tajemnicze kamienne kręgi

Egipt ma swoje piramidy, Mali Timbuktu, a Gambia… kamienne kręgi. Dziś wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są świadectwem dawnych czasów, których nikt nie zdołał zapisać na papierze.

Kamienne kręgi można znaleźć w dorzeczu rzeki Gambii (na terytorium Senegalu i Gambii). Ich duża liczba znajduje się na jej północnym brzegu. Są one najstarszymi budowlami megalitycznymi na południe od Sahary.

Do dziś nie wiemy, kto je postawił. Można się tylko domyślać, że były to ręce ludzi należących do niezwykle rozwiniętej społeczności. Nieznana też jest ich funkcja. Jednak z racji znalezionych broni i ozdób, podczas prowadzonych w tych miejscach wykopalisk, naukowcy wysnuli hipotezę o grzebalnym charakterze kręgów. Przypuszcza się, że były to groby władców. A może tak chowano w imperium Ghany?

Kręgi tworzy od 10 do 24 ustawionych kamieni. Wszystkie z nich są na ogół podobnej wielkości – wysokość około od 60 centymetrów do 2,5 metra. Największe z kamieni ważą nawet 10 ton. Nie wiadomo jak zostały przetransportowane na swoje obecne miejsce. Trudność sprawia też ustalenie dokłądnej daty ich ustawienia. Prawdopodobnie doszło do tego ponad 1500 lat temu.

Najbardziej znane gamibijskie kręgi znajdują się w Wassu i Kerr Batch (środkowa Gambia). Oba powstały najprawdopodobniej około 750 roku po narodzeniu Chrystusa (+/- 110 lat). Kamienie zostały wycięte z laterytu. W Kerr Batch jest też kamień, który ma kształt litery V. Co ciekawe wraz z pojawieniem się islamu w XI stuleciu, miejscowa ludność, pomimo, że przyjęłą nową religię uznała kręgi za święte miejsca.

Niestety wszystko, co wiemy o kamieniach jest hipotetyczne. Otoczone tajemnicą przeszłości. Jedno jest pewne – kręgi, które można dziś oglądać w środkowej Gambii i w Senegalu stanowią niezwykły zapis dziejów tego regionu.

(kofi)

 Dokument bez tytułu