Syn zastąpi ojca?

afryka.org Wiadomości Syn zastąpi ojca?

Kto zastąpi wieloletniego przywódcę Gabonu, Omara Bongo, po jego śmierci? Będzie to najprawdopodobniej Ali Ben Bongo, syn Omara. W niedzielę Gabońska Partia Demokratyczna (GPD), ma ogłosić wybór swojego kandydata na prezydenta.

Oficjalna procedura wymaga jeszcze zatwierdzenia kandydatury przez kongres partii. Jednak spośród 10 kandydatów do reprezentowania GPD, to właśnie syn zmarłego prezydenta ma największe szanse.

Obecnie tymczasowym przywódcą Gabonu jest Rose Francine Rogombe, przewodnicząca gabońskiego senatu. Stan ten potrwa do końca sierpnie. To na przełomie sierpnia i września mają odbyć się wybory prezydenckie.

GPD jest ugrupowaniem, które zaczęło swoją działalność u boku Omara Bongo. Od czasu wprowadzenia systemu wielopartyjnego, GPD zdominowało gabońską politykę, tak jak jej patron, rządzący przez 41 lat, Omar Bongo. To, że zastąpi go syn nie budzi raczej zdziwienia w kraju, gdzie przez cztery dekady władzę sprawował jeden człowiek.

Nie wiadomo jeszcze kto będzie przeciwnikiem kandydata GPD. Teoretycznie w wyborach prezydenckich może startować każdy, kto ukończył 40 lat, cieszy się dobrym zdrowiem, co musi być potwierdzone przez lekarza i wpłaci do skarbu państwa depozyt warty ponad 10 tysięcy dolarów.

Gra będzie toczyć się o wysoka stawkę – o władzę nad krajem zasobnym w ropę naftową.

lumi

 Dokument bez tytułu