Symboliczne pojednanie Południa i Północy

afryka.org Wiadomości Symboliczne pojednanie Południa i Północy

Po raz pierwszy od wybuchu wojny domowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej (WKS) w 2002 roku, prezydent tego kraju, Laurent Gbagbo, odwiedził Bouake, siedzibę rebeliantów, którzy kontrolują północ WKS. W rebelianckiej stolicy, wziął udział w specjalnej uroczystości z okazji rozbrojenia i pojednania.

Uroczystość, w której uczestniczył Gbagbo, odbyła się na stadionie w Bouake. Uczestniczyli w niej także przywódcy innych afrykańskich państw – prezydent Burkina Faso, Blaise Compaore, prezydent Republiki Południowej Afryki (RPA), Thabo Mbeki i przewodniczący Unii Afrykańskiej (UA) a jednocześnie prezydent Ghany, John Kufuor.

Przy tej okazji Gbagbo stwierdził – Wojna na Wybrzeżu jest zakończona. Teraz jest czas na przygotowanie wyborów prezydenckich.

Słowa Gbagbo nie oznaczają jeszcze definitywnego końca konfliktu między północą rebeliantów a południem obecnego prezydenta WKS. Kraj nadal jest podzielony – komentują eksperci.

Konflikt na WKS doprowadził do trwałego podziału kraju, niegdyś najlepiej prosperującego pod względem gospodarczym w skali całego regionu. W marcu br. jego obie strony podpisały porozumienie w sprawie ponownego zjednoczenia i pokoju. Do 2008 roku, kiedy zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie, prezydentem WKS będzie Gbagbo, a premierem Guillaume Soro, reprezentujący rebeliantów z Północy.

(lumi)

 Dokument bez tytułu