Symboliczne kolory gambijskiej flagi

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Symboliczne kolory gambijskiej flagi

Pomimo, że jest najmniejsza w Afryce Zachodniej, nie oznacza to, że nie ma własnej flagi. Wręcz przeciwnie, Gambia posiada własne cztery kolory rozpisane na materiale, które symbolizują gambijską państwowość istniejącą od ponad 40 lat.

Podobnie jak w przypadku innych krajów, Gambia przyjęła swoją flagę wraz z ogłoszeniem niepodległości. Stało się to 18 lutego 1965 roku. Flaga nie symbolizowała wyłącznie faktu stania się niepodległym państwem.

Flaga Gambii składa się czterech kolorów ułożonych w pasy. Trzy z nich – czerwony, niebieski i zielony są oddzielone od siebie czwartą barwą, czyli bielą.

Idąc od góry, znajduje się pas w kolorze czerwonym. Czerwień symbolizuje słońce, które świeci bardzo często nad Gambią, a także gambijską sawannę. Następny jest kolor niebieski. Jest on symbolem rzeki Gambii, która płynie przez środek tego niewielkiego kraju Afryki Zachodniej. Zieleń na samym dole flagi to lasy porastające Gambię. Między tymi trzema szerszymi pasami, znajdują się mniejsze, w kolorze białym. Ich zadaniem jest symbolizować pokój i jedność w Gambii.

(kofi)

 Dokument bez tytułu