Sylwetki: Wielkie serce Eto’o

afryka.org Wiadomości Sport Sylwetki: Wielkie serce Eto’o

Samuel Eto’o ekscentryczny , obrażalski udający wielką gwiazdę? Czy życzliwy człowiek któremu udało się coś życiu osiągnąć który dzięki temu pomaga swoim rodakom.

Jest dla nich idolem a w Kamerunie ma swój pomnik jest wzorem do naśladowania dla wielu ludzi. Swym nieprzeciętym talentem a zwłaszcza ciężką pracą pokazał że swe życie można odmienić .

Początki bywają ciężkie

Eto’o przyszedł na świat w Kameruńskiej Duali, jego dzieciństwo wyglądało jak zwykłego chłopca codziennie pomagał rodzicom , praca , szkoła i piłka jego największa miłość dzięki której stał się rozpoznawalny . Ale do czasu jego dzieciństwo było zwykłe , w wieku piętnastu lat dostrzegł go skaut wielkiego Realu Madryt , chłopiec wyjechał do wielkiego klubu po szanse na lepsze życie.

Od samego początku pobytu w Madrycie Samuelowi się nie układało , kiedy wylądował na lotnisku nikt na niego nie czekał. Zagubiony jedynie piętnastoletni chłopiec, nie znający języka postanowił sam znaleźć swego pracodawcę . Dzięki pomocy życzliwego człowieka który wskazał mu drogę do siedziby klubu trafił na miejsce . Jednak przygoda z królewskimi nie trwała z byt długo w sezonie 97/98 został wypożyczony do drugoligowego Leganes , po czym wkrótce przeżył przygodę z Espanyolem Barcelona by w końcu trafić do Mallarcy w której zdobył 54 bramki w ciągu czterech sezonów gry . W 2004 roku za dwadzieścia cztery miliony euro dołączył do FC Barcelony w której stał się gwiazdą światowego formatu, przez pięć sezonów w barwach dumy Katalonii zdobył aż 108 bramek . Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż snajper w wieku siedemnastu lat znalazł się w kadrze na mundial we Francji w 1998 roku..

Dziś Eto’ o rozstał się z Barceloną , od tego sezonu broni barw włoskiego Interu Mediolan do którego trafił na zasadzie wymiany Barcy z Interem .Kameruńczyk powędrował na San Siro a na Camp Nou trafił Zlatan Ibrahimović .

Wielkie serce

Artykuł ten nie ukazuje liczb strzelonych bramek przez Eto’o w czasie jego kariery ani zdobytych trofeów, tylko jego serce dla regionu z którego pochodzi , mimo że już wiele lat minęło od jego wyjazdu z Afryki , “Samuel o niej nie zapomniał.

Kameruński snajper włącza się w wiele akcji charytatywnych. Jeszcze podczas pobytu w Barcelonie nawiązał umowę z prezesem Laportą , która mówiła że jeśli zdobędzie co najmniej szesnaście bramek w lidze to klub za każdą następną będzie kupował samochód wysyłany później do Afryki , jednak w realizacji umowy przeszkodziła kontuzja na szczęście prezes Laporta zaproponował zamianę umowy, kiedy Afrykańczyk zdobywał dwie bramki w jednym spotkaniu kolejny Ford leciał do Afryki i tak po wyleczeniu urazu w jednym z pierwszych spotkań Samuel zdobył dwie bramki dzięki którym pierwszy samochód trafił na “Czarny ląd”.

Oprócz tej umowy “Czarna Perła” (jak jest nazywany) wspiera misje ONZ i UNICEF , jest założycielem fundacji odpowiedzialnej na budowę szkół i ośrodków pomocy w Kamerunie .

Gwiazdor Interu Mediolan wspiera dzieci chorujące na bulimie a ostatnio poparł akcje “Buty dla Afryki”, specjalnie zjawił się w Barcelońskim domu handlowym “El Corte Ingles” aby zebrać od mieszkańców obuwie dla najbiedniejszych mieszkańców Afryki.

Często bierze udział w spotkaniach z młodymi piłkarzami, chętnie odwiedza rodzinny kraj przy czym wspiera szkółki piłkarskie i akcje przeciw rasizmowi którego sam doświadczył, zwłaszcza w derbowym spotkaniu z Espanyolem w którym kibice naśladowali małpie odgłosy kiedy był przy piłce. To wydarzenie bardzo wstrząsnęło Samuelem który odmówił kontynuowania dalszej gry w meczu , dziś gwiazdor reprezentacji Kamerunu wspiera akcje Thiery’ego Henry standup speakup a także współpracuje z Lilianem Thuramem byłym zawodnikiem FC Barcelony który również zwalcza rasizm.

Widząc Samuela Eto’o nie można przeoczyć jego kontaktu z Bogiem , w wywiadach udzielanym wszelkim telewizją i brukowcom zawsze podkreśla wielką rolę Boga w swym życiu. Kiedy zdobył z Barceloną Ligę Mistrzów kiedy w finale otworzył wynik spotkania , po meczu dziękował Bogu że dał mu skuteczność , w takiej chwili nie zapomniał dzięki komu ma talent i komu zawdzięcza to trofeum.

Ostatnio podczas meczu PNA 2010 z Tunezją po strzelonym golu spod opaski kapitańskiej wyciągnął napis na kartce papieru na której pisało “Dieu est grand”- Bóg jest wielki , to pokazuje wielką więź tego człowieka z Bogiem , to dzięki nie mu znalazł siłę do spełnienia marzenia a teraz do pomagania słabszym.

Napastnik Kamerunu stał się bożyszczem w oczach Afrykańczyków ,nagrano nawet o nim piosenkę pod tytułem “Eto’o Fils., planowane jest też nakręcenie filmu o życiu Eto’o.

Zwłaszcza podczas tegorocznego Pucharu Narodów Afryki można zauważyć jak wielką częścią jest tej imprezy i co znaczy dla Afrykańskiego futbolu wszyscy wymieniają go w gronie faworytów do korony króla strzelców i uważają za jedną z największych gwiazd mistrzostw “Czarnego Lądu”. Jego celem na tegorocznym turnieju było pobicie rekordu zdobytych bramek w historii PNA niestety się nie udało, z jednym trafieniem na koncie i grą w ćwierci finale odpadł z Kamerunem w konfrontacji z Egiptem .

Samuel Eto’o z jednej strony skandalista, z drugiej człowiek który wykorzystał szansę od Boga, wystawiony w młodym wieku na próbę skazany sam na siebie, obrzucany obelgami kibiców Espanyolu i największy wróg kibiców Realu. Lecz te rzeczy nie są ważne , najważniejsze jest że pozostał z Afryką mimo sławy i ogromnych pieniędzy pozostał solidarny z “Czarnym Lądem” i okazał jemu wielkie serce.

Jest człowiekiem który ma wielkie serce i niesamowitą więź z Bogiem czego się nie wstydzi pokazywać.

Oby więcej było takich ludzi nie kończenie sławnych czy bogatych , bo to nie jest ważne, potrzebni są ludzie otwarci na pomoc bliźniemu , bo u człowieka liczy się serce a nie ilość zer na koncie.

Marcin Zając

 Dokument bez tytułu