Święto w Chartumie

afryka.org Wiadomości Sport Święto w Chartumie

30 tysięcy kibiców na stadionie, a potem dziesiątki kolejnych tysięcy na ulicach stolicy i nie tylko. Tak kibice w Sudanie świętują największy sukces piłki w ich kraju od czterdziestu jeden lat. “Pustynne Jastrzębie” znowu zaczynają się liczyć w stawce afrykańskich zespołów i nie ma znaczenia to, że przecież w Mistrzostwach Narodów Afryki nie grają ci najlepsi.

Po wygranych z Gabonem i Ugandą drużyna Mohameda Abdallaha Mazdy jest już w ćwierćfinale turnieju. W meczu z Ugandą zwycięską bramkę zdobył Mudathir Eltaib zwany “Carecą”, to od słynnego brazylijskiego napastnika z lat 80. Co ważne dla zespołu Mazdy ostatnio w ogóle nie traci on goli. Mecz z “Żurawiami” był piątym kolejnym bez straty bramki.

“Postaramy się, żeby tak też było w kolejnych spotkaniach. Niestety problemem jest nasza skuteczność. Zawodnicy stwarzają sobie wprawdzie dużo okazji, ale co z tego skoro chcą w efektowny sposób trafić do siatki tak, żeby zadowolić naszych fanów” – mówi serwisowi cafonline.com trener Mazda.

Na razie on i jego zespół przeżywają wielkie chwile. “Pustynne Jastrzębie” zanotowały największy sukces od 1970 roku, kiedy to udało im się zwyciężyć w Pucharze Narodów Afryki. Potem o grze w futbol w tym kraju można było zapomnieć. Przez dziesiątki lat toczyła się tam przecież wojna domowa. W końcu trzy lata temu udało im się po długiej, bo 32 letniej przerwie, awansować do szesnastu najlepszy zespołów i zagrać w Pucharze Narodów Afryki w Ghanie.

Akurat w Tamale oglądałem ich mecz przeciwko Kamerunowi. Nie mieli nic do powiedzenia, a dwa gole Samuela Eto’o w tym spotkaniu dały mu pozycję najskuteczniejszego piłkarza w historii występów w PNA. Po tym meczu rozmawiałem z jednym z działaczy Sudańskiej Federacji Piłkarskiej – Badr-Eldinem Bakheit Hamidem. Mocno komplementował on trenera Wojciecha Łazarka, który prowadził “Pustynne Jastrzębie” w latach 2000-04. Nie to co dziennikarze z tego kraju, którzy uważali polskiego szkoleniowca za nieudacznika, który był wielkim faworytem oficjeli federacji.

Nie mnie rozstrzygać, jak było. Teraz póki co z sukcesami z narodową jedenastką pracuje popularny tam trener Mohameda Abdallaha Mazda i oby kibice w tym kraju dalej cieszyli się z wygranych swojej reprezentacji.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu