Sukcesy Mozambiku

afryka.org Wiadomości Sukcesy Mozambiku

25 czerwca Mozambik obchodzi 33. rocznicę niepodległości. Z tej okazji, mozambicki prezydent. Armando Guebuza, nie omieszkał pochwalić się sukcesami swojego kraju w walce z ubóstwem.

Guebuza uważa, że mozambicki rząd zrobił już bardzo dużo, aby przeciwdziałać nędzy Mozambijczyków. Duży udział w tym sukcesie mają też mozambickie organizacje pozarządowe, partie polityczne, media i osoby indywidualne – czytamy w oświadczeniu prezydenta wysłanemy do prasy. Nie zapomniał on również o donorach z zagranicy.

A jakie to sukcesy odniósł Mozambik pod rządami Guebuza? Wśród nich prezydent tego kraju wymienia zwiększenie dostępności do edukacji i służby zdrowia, poprzez skrócenie dystansu, jaki należy pokonać w drodze do szkoły bądź szpitala. Są także inne osiągnięcia: budowa ujęć wody zdatnej do picia i zwiększenie liczby gospodarstw domowych z dostępem do energii elektrycznej. Mozambicki rząd zainicjował też program pożyczek, który pomógł poprawić poziom życia najuboższych.

Mozambik wywalczył swoją niepodległość w 1975 roku. Wcześniej był portugalską kolonią. Zaraz po ogłoszeniu niepodległego bytu kraj pogrążył się w wojnie domowej. Dopiero w 1992 roku udało się zakończyć ten konflikt. Od tego czasu Mozambik podnosi się z wojennych zniszczeń. Dawni oponenci, rządząca partia FRELIMO i opozycyjny, antykomunistyczny RENAMO, ZAMIAST walczyć, biorą teraz udział w życiu politycznym kraju.

ostro

 Dokument bez tytułu