Sudan: Referendum odbędzie się w terminie

afryka.org Wiadomości Sudan: Referendum odbędzie się w terminie

Przywódca Sudanu Południowego Salva Kiir zapewnił, że nie będzie żadnych przesunięć terminu referendum dotyczącego przyszłości tej części Sudanu. Sudańczycy z Południa mają wypowiedzieć się w sprawie swojej niepodległości. W tym samym czasie władze Egiptu wyraziły nadzieję, że do rozpadu Sudanu jednak nie dojdzie.

Referendum jest planowane na 9 stycznia 2011 roku. Rok wcześniej odbędą się wybory, pierwsze od prawie 30 lat. Referendum zdecyduje czy Sudan Południowy stanie się nowym afrykańskim państwem, niezależnym od sudańskiej stolicy w Chartumie.

Oświadczenie Kiira ma związek z jego wizytą w Egipcie. Kair od dawna jest zainteresowany losem południowego sąsiada i broni jedności Sudanu. W oficjalnym komunikacie egipski rząd podkreśla, że uszanuje każdą decyzję Sudańczyków. Egipcjanie zdają sobie sprawę, że to nie od nich zależy wybór dokonany przez osoby, które wezmą udział w referendum na sudańskim Południu.

Większość obserwatorów życia politycznego w Sudanie jest przekonana, że secesja jest tylko kwestią czasu. Animistyczno-chrześcijańskie Południe, które prowadziło wojnę przez wiele lat z muzułmańską Północą tworzy już dziś odrębny byt administracyjny, który tylko formalnie znajduje się w granicach Sudanu. W styczniu 2011 roku na mapie Afryki pojawi się zatem nowe państwo – Sudan Południowy.

lumi

 Dokument bez tytułu