Sudan: Nimeiri nie żyje

afryka.org Wiadomości Sudan: Nimeiri nie żyje

W wieku 79 lat zmarł były prezydent Sudanu, Jaafar Nimeiri. Doszedł do władzy w 1969 roku, w wyniku zamachu stanu. Również w wyniku zamachu stanu zostało od władzy odsunięty po 16 latach rządzenia, w 1985 roku. Wtedy też musiał opuścić kraj i przez 14 lat mieszkał w Kairze. W 1999 roku wrócił do Sudanu.

Nimeiri był uważany za wiernego sojusznika Stanów Zjednoczonych, podczas jego rządów po raz pierwszy udało się doprowadzić do zawieszenia broni pomiędzy islamską północą Sudanu, a chrześcijańskim i animistycznym południem.

Czas, gdy sprawował władzę jest również kojarzony z wielkim kryzysem, który doprowadził Sudan na skaj bankructwa i spowodował gigantyczne zadłużenie kraju oraz uzależnił go od pomocy zagranicznej. W 1983 roku, Nimeiri wprowadził w Sudanie prawo szariatu, czemu niektórzy przypisują wybuch kolejnych wojen pomiędzy północą a południem kraju.

Osoby bliskie byłemu prezydentowi ujawniły, że był on zbyt chory, aby poddać się leczeniu za granicą. Pogrzeb odbędzie się w Omdurmanie.

maru

 Dokument bez tytułu