Sudan: “Nie unikniemy podziału”

afryka.org Wiadomości Sudan: „Nie unikniemy podziału”

Minister spraw zagranicznych Egiptu, Ahmed Abul Gheit, który dotychczas bronił sudańskiej wolności, przyznaje, że nie można uniknąć podziału Sudanu. Za miesiąc w tym kraju odbędzie się referendum w sprawie ewentualnego oddzielenia się Sudanu Południowego od północnej i muzułmańskiej części Sudanu.

Według egipskiego MSZ sytuacja w Sudanie doprowadzi do secesji Południa. Egipt był inicjatorem rozmów między Południem a Północą i zachęcał obie strony do pozostania w jednym państwie. Jednak już dziś Kair prognozuje rozpad kraju, istniejącego od 1956 roku. „Żadna ze stron nie stara się o utrzymanie jedności” – twierdzi Abul Gheit.

9 stycznia 2011 roku w południowym Sudanie odbędzie się referendum, przewidziane w porozumieniu pokojowym z 2005 roku, kończącym dwie dekady wojny domowej między chrześcijańsko-animistycznym Południem a muzułmańską Północą.

Według niedawno ujawnionych przez WikiLeaks informacji, pochodzących z korespndencji dyplomatycznej ambasady amerykańskiej w Kairze, Egipt obawia się secesji Południa, w obawie przed zagrożeniem w dostępie do zasobów Nilu. Południowy Sudan, obejmuje zlewnię Górnego Nilu.

lp

 Dokument bez tytułu