Sudan: Kara za noszenie spodni

afryka.org Wiadomości Sudan: Kara za noszenie spodni

Sudańska dziennikarka, której grozi kara 40 batów za noszenie spodni zapowiedziała, że jest gotowa przyjąć karę nawet 40 tysięcy batów, jeśli sprawiłoby to, że władze Sudanu zmienią surowe prawo, zakazujące wielu swobód obywatelskich w tym kraju.

Lubna Ahmed al-Hussein, która pracuje w dziale do spraw współpracy z mediami misji ONZ w Sudanie, we wtorek usłyszy wyrok w swojej sprawie. Będzie odpowiadała za naruszenie moralności zgodnie ze 152 artykułem sudańskiego prawa. Została aresztowana 3 lipca br. wraz z 12 innymi kobietami za noszenie spodni, w jednej z restauracji w Chartumie. Dwa dni po zatrzymaniu 10 kobiet zaakceptowało karę 10 batów. Hussein nie wyraziła zgody na karę i postanowiła dochodzić sprawiedliwości przed sądem.

Jeśli zostanę skazana – mówi Hussein – będę się odwoływać. Jeśli będzie trzeba złożę apelację do sądu konstytucyjnego. A jeśli ten sąd powie, że kara 40 batów jest zgodna z konstytucją, to poddam się karze nawet 40 tysięcy batów i zaprotestuję w ten sposób przeciwko surowemu prawu.

Hussein chce zniesienia niesprawiedliwego jej zdaniem 152 artykułu. Na spotkaniu z dziennikarzami przed rozprawą ubrała się podobnie jak w dniu zatrzymania jej przez policję. Twierdzi też, że artykuł 152 jest niezgodny nie tylko z konstytucją, ale również z islamskim prawem szariatu, obowiązującym na północy Sudanu zdominowanej przez muzułmanów. Hussein publicznie powiedziała, że czytała uważnie Koran i nigdzie nie znalazła nakazu biczowania kobiet za noszenie spodni albo ubrań, które w opinii sudańskich władz w Chartumie są niemoralne.

Zdaniem Hussein jej sprzeciw jest głosem w obronie tysięcy kobiet, które za niemoralne według artykułu 152 ubranie, zostały ubiczowane. Dlatego na rozprawie zamierza pojawić się w spodniach.

lumi

 Dokument bez tytułu