Sudan: Akuszerki na motorach

afryka.org Wiadomości Sudan: Akuszerki na motorach

W Południowym Sudanie wprowadzono system motorowych ambulansów, które szybko są w stanie przetransportować akuszerki do rodzących kobiet. System jest częścią pilotażowego programu mającego na celu obniżenie wskaźnika umieralności matek przy porodach.

Pięć motocykli z dołączonymi ‘koszami’ ma pomóc lekarzom i akuszerkom w dotarciu do trudnodostępnych miejscowości, w których rodzące kobiety potrzebują pomocy, a także w transporcie chorych, które wymagają hospitalizacji.

„Mamy problem z transportem najciężej chorych do ośrodków zdrowia, w których można udzielić im pomocy medycznej” – twierdzi Atem Nathan Riek, szef podstawowej opieki medycznej w Południowym Sudanie, gdzie wskaźnik śmiertelności kobiet przy porodach jest jednym z najwyższych na świecie.

Z danych UNICEF wynika, że na południu Sudanu, jedna na sześć kobiet umiera podczas porodu, lub z powodu powikłań ciąży. Jednym z powodów jest brak dostępu do opieki medycznej – tylko 10% wszystkich porodów jest odbieranych przez wykwalifikowane akuszerki, a brak dróg utrudnia potrzebującym dotarcie nawet do tych najprostszych dostępnych ośrodków zdrowia.

„Budżet pozwala nam na utrzymanie jednego ambulansu na jedną prowincję, co oczywiście nie jest wystarczające. Dlatego wszelkie inicjatywy, na przykład te motorowe ambulanse, są dla nas bardzo cenne” – dodaje Riek.

Jeśli pilotaż się powiedzie, program zostanie rozszerzony na resztę kraju. Motocykle, dotowane przez UNICEF, kosztują około 6 tys. dolarów za sztukę. W przyczepkach – koszach jest wystarczająco dużo miejsca na przewiezienie jednego pacjenta oraz pracownika służby zdrowia. W Sudanie, gdzie większa część społeczeństwa żyje za jednego dolara dziennie, mało kogo stać na opłacenie transportu do szpitala, nawet, jak jest bardzo chory. Nowy serwis motorowy będzie bezpłatny dla ciężarnych.

maru, IRIN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu