Suazyjczycy nie chcą króla

afryka.org Wiadomości Suazyjczycy nie chcą króla

Badania opinii publicznej, przeprowadzone w Suazi, ostatniej monarchii absolutnej w Afryce, pokazują, że aż 43 procent mieszkańców tego kraju nie chce kontynuacji rządów króla Mswatiego III.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Gallupa, dowodzi, że Mswati jest jednocześnie najmniej popularnym liderem na kontynencie afrykańskim. Gallup przeprowadził badania popularności przywódców z 34 krajów Afryki subsaharyskiej. Z wynikami instytutu badawczego nie zgadzają się jednak suazyjskie władze i nie chcą przyjmować do wiadomości, ich zdaniem „zmanipulowanych” rezultatów badania. Rzecznik prasowy rządu Suazi mówi wprost: „Te badania są jak sytuacja, w której ktoś do mnie przychodzi i mówi, że moja dziewczyna mnie już nie kocha. Jaką mamy pewność, że osoba, która nam coś takiego powiedziała, nie uczyniła tego we własnym interesie, bo ma ochotę na moją dziewczynę, i zamierza mnie do niej zniechęcić?”

Innego zdania jest jednak suazyjska opozycja, której przedstawiciele przebywają na emigracji. W jej opinii badania obrazują rzeczywiste nastroje w Suazi. „Monarchia nie jest już dłużej faworytą społeczeństwa. Ludzie oczekują w zamian demokracji i poszanowania praw człowieka.”

Ubogie królestwo Suazi ma coraz większe problemy gospodarcze. To tylko potęguje poczucie niezadowolenia z władzy króla, który na razie broni swojego „tronu”. Mswati jest niepopularny również ze względu na swój wystawny tryb życia, finansowany z państwowego skarbca.

kf

 Dokument bez tytułu