Suazi zakazuje krótkich spódniczek, ale…

afryka.org Wiadomości Plotki Suazi zakazuje krótkich spódniczek, ale…

Suazi znów trafia na czołówki południowoafrykańskich gazet. Okazuje się, że po pomyśle opodatkowania uzdrowicieli, przyszedł czas na zakaz noszenia mini-spódniczek. Dlaczego?

Zdaniem suazyjskiej policji mini zachęca do gwałtu. Dlatego policja ma odtąd surowo przestrzegać nowego zakazu. Za jego złamanie, amatorki krótkich spódniczek mogą trafić nawet na pół roku do więzienia.

Wendy Hleta tłumaczy wprowadzenie zakazu w osobliwy sposób: “Mini zachęca do gwałtu, bo jest łatwa do zsunięcia przez gwałciciela.” Swoją wiedzę policja ma czerpać z mediów społecznościowych, które miała podobno monitorować i wyciągnąć z tego monitoringu jeden wniosek – internauci przyznają się do tego, że odkrywanie kobiecego ciała ośmiela gwałcicieli. To nie koniec zakazów. Podobne prawo ma dotyczyć kobiet, które będą nosić obcisłe spodnie. Policja jednak nie tłumaczy, dlaczego spodnie tego typu znalazły się na liście strojów zakazanych.

Jest jedno odstępstwo od zasady. Chodzi o doroczny taniec trzcin, na którym młode kobiety pojawiają się w dużej mierze obnażone, a król Mswati III – Suazi jest ostatnia absolutną monarchią w Afryce – wybiera sobie żonę. Jak zauważają południowoafrykańskie media, uczestniczki tańca występuje z odsłoniętymi piersiami, a spódnica zasłania tylko front ich ciała od pasa w dół. Nie czyni tego jednak z tyłu.

Niedawno Suazyjki domagały się od władz tej monarchii ochrony kobiet przed gwałtami. Ich marsz został zablokowany przez policję, która właśnie, widocznie w odpowiedzi na ten marsz, próbuje pokazać, że stara się zająć sprawą gwałtów.

m

 Dokument bez tytułu