Suazi: Wybory co nie są wyborami

afryka.org Wiadomości Suazi: Wybory co nie są wyborami

W piątek zaczęło się głosowanie, które ma wyłonić suazyjski parlament. Problem w tym, że wybory w Suazi odbywają się bez udziału partii politycznych, w warunkach monarchii absolutnej.

Opozycja, która sprzeciwia się zakazowi funkcjonowania partii politycznych, twierdzi, że wybory w Suazi nie mają za wiele wspólnego ze znanym z takich krajów jak RPA głosowaniem, wyłaniającym w drodze wyborów bezpośrednich kandydatów różnych ugrupowań politycznych. Zamiast tego Suazyjczycy wybierają 55 członków izby zgromadzeń. Pozostałych 10 nominuje król, podobnie jak izbę wyższą, czyli senat.

Suazyjczycy mają już dosyć rządów swojego króla, Mswati’ego III. Suazi, chociaż należy do najuboższych krajów świata, ma jednego z najbogatszych monarchów. Tylko na ostatnie obchody swoich 40. urodzin i 40. rocznicy ogłoszenia niepodległości, Mswati III wydał ponad 12 miliony dolarów. Wydatki króla doprowadziły do fali protestów. W piątek, także przed suazyjską ambasadą w Pretorii, w RPA, demonstrowała grupa przeciwników polityki Mswati’ego III. Manifestujący domagali się m.in. wielopartyjnych i demokratycznych wyborów.

Nielegalna opozycja skupia się dziś przede wszystkim wokół People’s United Democratic Movement (Pudemo). Pudemo, podobnie jak federacja suazyjskich związków zawodowych, krytykują nie tylko króla, ale i inne kraje Afryki, za to, że nie reagują na zakaz działania partia politycznych w Suazi. Dopóki Mswati III nie zostanie upomniany przez sąsiadów, dopóty będzie monarchą absolutnym. Póki co nic nie zapowiada zmian na lepsze.

Król Suazi zakazał działalności partii politycznych w 1973 roku. Był nim wówczas ojciec aktualnego władcy, Sobhuza II. Wcześniej od 1968 roku obowiązywał model westminsterski. Jednak Sobhuza II postanowił z nim skończyć 5 lat później.

Pewne zmiany nastąpiły dopiero w 2006 roku. Mswati III pozwolił się zrzeszać, ale osoby kandydujące w wyborach nie mogą do dziś występować jako przedstawiciele partii, tylko jako osoby indywidualne. Jednak najpierw musi odbyć się wstępna selekcja na poziomie okręgów zarządzanych przez tradycyjnych przywódców. Zwycięzcy tych okręgów spotykają się w drugiej turze i to spośród nich powoływany jest parlament.

lumi

 Dokument bez tytułu