Suazi: W cieniu podwójnej rocznicy

afryka.org Wiadomości Suazi: W cieniu podwójnej rocznicy

40. rocznica ogłoszenia niepodległości przez Suazi i 40. urodziny króla Mswati’ego III nie są powodem do radości Suazyjczyków. W kraju, gdzie 40 procent osób żyje z wirusem HIV, 40 procent nie ma pracy, a król jest władcą absolutnym, nie ma mowy o entuzjazmie poddanych.

40. rocznica wzbudziła wiele kontrowersji już na etapie przygotowań. Mswati III wyprawił 9 ze swoich 13 żon na drogie zakupy na Bliski Wschód. W odpowiedzi zaprotestowały Suazyjki, które są przekonane, że Mswati III powinien zadbać o obywateli, a nie tylko o własne interesy.

Spośród około miliona Suazyjczyków 600 tysięcy jest dotkniętych głodem. Tymczasem król wyda na rocznicowe uroczystości równowartość około 12,5 miliona dolarów. A wszystko to w kraju, gdzie 70 procent osób żyje w skrajnym ubóstwie.

W środę 5 tysięcy związkowców wyszło na suazyjskie ulice. Chcieli w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie wobec tego, co dzieje się w ich ojczyźnie. Suazyjczycy mają też dość monarchii absolutnej. Mswati III nie chce oddać władzy w ręce poddanych. Po tym, jak przejął tron w 1986 roku po śmierci swojego ojca, Sobhuza II, dopiero dwadzieścia lat później wprowadził nową konstytucję. Jednak nowa ustawa zasadnicza mówiła jedynie o wolności zgromadzeń, podtrzymując zakaz działania partii politycznych.

Suazyjska opozycja ma nadzieję, że zdoła zmienić Suazi. To, że policja nie zareagowała siłą na środową demonstrację opozycjoniści uznają za dowód na nadchodzące zmiany. Tyle, że nikt nie chce króla pozbawiać tronu. Ani opozycja ani krytycy suazyjskiego monarchy. Ich zdaniem Mswati III powinien zostać, bo jest symbolem tradycji, do której przywiązani są wszyscy Suazyjczycy. Jednak rządami nad krajem powinni zająć się ludzie nie związani z dworem. Póki co mieszkańcy Suazi nie mogą świętować 40. rocznicy wyzwolenia z więzów zależności od Wielkiej Brytanii, bo niepodległość kraju wyzwoliła wyłącznie królewską rodzinę. Zwykli obywatele są zdani na łaskę Mswati’ego III.

ostro

 Dokument bez tytułu