Suazi nadal sojusznikiem Tajwanu

afryka.org Wiadomości Suazi nadal sojusznikiem Tajwanu

Jego Wysokość, król Mswati III, powrócił z Tajwanu – donosi „The Times of Swaziland” – gdzie zakończył się szczyt afrykański, aby zapowiedzieć tajwańskie inwestycje w suazyjską naukę i technologię oraz budowę terminalu cargo na międzynarodowym lotnisku Sikhuphe.

Oprócz budowy parku naukowo-technologicznego i terminalu cargo, Tajwan pomoże w rozwoju sektora służby zdrowia w Suazi. Do suazyjskich szpitali przyjadą tajwańscy lekarze. Z kolei medycy z Suazi będą mogli szkolić się na Tajwanie. Taipei dostarczy też najbardziej potrzebne leki po preferencyjnej cenie.

Afrykański szczyt na Tajwanie ma być przeciwwagą dla chińskich spotkań z przywódcami afrykańskich państw. Problem w tym, że Taipei ma niewielu sojuszników w Afryce. Oficjalne relacje z tym krajem, nie uznawanym przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, utrzymuje poza Suazi, Burkina Faso, Gambia, Malawi oraz Wyspa Świętego Tomasz i Książęca.

Mswati III nie zamierza rezygnować z sojuszu z Tajwanem. Wyraził też nadzieję, że tajwańskich inwestycji w Suazi, będzie jeszcze więcej. Tym samym potwierdził brak swojego zainteresowania współpracą z Chinami.

(lumi)

 Dokument bez tytułu