Strajkują w Suazi

afryka.org Wiadomości Strajkują w Suazi

Szykuje się wielki protest w Suazi. Strajk rozpoczynają pracownicy tamtejszych banków. Jeżeli chcesz odebrać wypłatę dziś lub jutro nie będziesz mógł tego zrobić – ostrzega swoich czytelników “The Times of Swaziland”. Masowy protest zapowiedziały także inne branże zrzeszone w Swaziland Federation of Trade Unions (SFTU).

Strajk będzie przeprowadzony w dniach, kiedy większość pracowników odbiera swoje wypłaty i nie zrobi tego, jeżeli banki będą zamknięte. Ale to nie koniec problemów.

Obywatele Suazi, którzy mają dzieci powinni się liczyć z tym, że w szkołach nie pojawią się nauczyciele. Także oni zapowiedzieli strajk. Do protestu przygotowują się również pracownicy sektora energetycznego i telekomunikacji. W praktyce może to oznaczać przerwy w dostawie prądu i problemy z połączeniami telefonicznymi.

Strajk odczują też turyści. Pracownicy sektora turystycznego mają również odstąpić od miejsc pracy na czas trwania ogólnokrajowego protestu.

Główna demonstracja jest planowana w stolicy Suazi, Mbabane. SFTU zorganizowało nawet specjalny transport, którym jego członkowie, będą mogli dotrzeć do miejsca, w którym odbędzie się protest.

Strajkujący domagają się poprawy swoich warunków pracy i płacy. Chcą też, aby rząd nie podejmował samodzielnie decyzji dotyczących prywatyzacji gospodarki.

(lumi)

 Dokument bez tytułu