Stary człowiek w Afryce

afryka.org Kultura Książki Stary człowiek w Afryce

Paul Theroux zaprasza nas na wędrówkę po południowej Afryce. Z Kapsztadu ruszamy z nim przez Namibię w kierunku Angoli.

„Ostatni pociąg do Zona Verde” nie jest książką z typowej podróży. Theroux jej autor i główny bohater, opisuje w gorzki sposób swoją drogę, którą pokonuje już jako stary człowiek. Perspektywa wieku zdecydowanie zmienia jego postrzegania świata. Chwilami książka staje się jego osobistym zmaganiem z upływającym czasem.

Theroux nie szczędzi tez krytycznych uwag pod adresem odwiedzanych miejsc. Punktuje biedę i korupcję. Wskazuje na ślepe uliczki, w które brną hollywoodzcy celebryci, angażujący się w akcje humanitarne na rzecz Afryki.

Podróż Theroux jest drogą, która zmęczyłaby niejednego turystę. Przybliża nam jednak kraje południowej Afryki, a właściwie jej południowego-zachodu, w sposób, jak dotąd niedostępny w polskim języku. Wciąga w towarzyszenie samotnemu autorowi. Stajemy się uczestnikami jego wędrówki. Podążamy śladem Buszmenów. Zastanawiamy się, dlaczego tam jesteśmy, ale potem, tak jak Theroux pokonujemy lęk przed wyjściem z bezpiecznej kapsuły naszego wydawałoby się przewidywalnego życia, i ruszamy przed siebie.

Z pewnością warto przeczytać.

Paweł

Afryka.org poleca: Książka Paula Theroux „Ostatni pociąg do Zona Verde”, ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Wydawnictwo Czarne jest laureatem najnowszej edycji nagród naszej Fundacji, aFrykasa Roku. Zachęcamy do zakupu.

Paul Theroux (ur. 1941) — amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu. Jest autorem około trzydziestu powieści i kilkunastu książek reportażowych, ale największy rozgłos przyniosły mu książki podróżnicze, wśród których wymienić można wydane już w Polsce: Wielki bazar kolejowy (Czarne 2010), Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu. Szlakiem „Wielkiego bazaru kolejowego” (Czarne 2010), Stary Ekspres Patagoński (Czarne 2012), Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu (Czarne 2013) i Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny (Czarne 2015), za którą otrzymał prestiżową Thomas Cook Travel Book Award.

 Dokument bez tytułu