Stan wyjątkowy na Północy

afryka.org Wiadomości Stan wyjątkowy na Północy

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił w ostatni dzień roku stan wyjątkowy w części północy kraju, gdzie nie ustają zamachy islamistów z ruchu Boko Haram. Oznacza to między innymi zamknięcie granic państwa na obszarach objętych dekretem. Zapowiedział również, że stan wyjątkowy zostanie odwołany, jak tylko uda się przywrócić bezpieczeństwo w regionie. 

Zaostrzenie środków ostrożności stało się niezbędne po tym, jak nasiliły się ataki islamistów na kościoły – w dzień Bożego Narodzenia, w krwawych zamachach w Nigerii zginęło 39 osób, a ponad 70 poniosło śmierć podczas walk radykalnych islamistów z wojskiem i organizacjami paramilitarnym w północno wschodniej Nigerii. W stanie Yobe, gdzie doszło do ataków Boko Haram, zginęło co najmniej 50 osób; już tydzień temu wprowadzono tam godzinę policyjną.

Fanatycy Boko Haram uderzyli w Boże Narodzenie, niemal równocześnie w kilku miejscach. W kościele św. Teresy w stolicy Abudży potężna eksplozja w tłumie wiernych wracających z porannego nabożeństwa zabiła 25 osób. Celem islamistów padły również kościoły w Dżos i Gadace. W sumie zabitych było 39.

Rok temu w Boże Narodzenie Nigerią wstrząsnęły podobne zamachy. Abudża i Dżos leżą w środkowej części Nigerii – między zdominowaną przez muzułmanów północą a chrześcijańskim południem. Zdaniem ekspertów Boko Haram, działając na styku obu kultur, chce doprowadzić do wojny domowej. 160-milionowa Nigeria, najludniejsze państwo Afryki, jest podzielona po równo między chrześcijan i muzułmanów.

W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, zamieszkanym przez 150 milionów ludzi, połowę stanowią muzułmanie. Większość mieszka na północy. Pozostałe 50 proc. to głównie chrześcijanie, zamieszkujący południe Nigerii.

maru

 Dokument bez tytułu