Staff Benda i Nawal

afryka.org Kultura Muzyka Staff Benda i Nawal

Staff Benda Bilili to jedna z największych sensacji minionego roku na światowej scenie world music. Laureaci Artist Award na targach Womex 2009, po których w kolejce ustawiają się wielkie międzynarodowe festiwale, jeszcze do niedawna byli nieznanymi nikomu niepełnosprawnymi muzykami żyjącymi na ulicach Kinszasy.

Trzonem zespołu jest pięciu gitarzystów i wokalistów, którzy w dzieciństwie chorowali na polio i dziś wskutek powikłań poruszają się na specjalnie przystosowanych trójkołowych wózkach lub o kulach. Wspiera ich sekcja rytmiczna składająca się z byłych sheges – porzuconych dzieci ulicy, którymi zaopiekowali się starsi członkowie zespołu. Jeden z nich gra gitarowe partie solowe na jednostrunowej lutni, którą sam zaprojektował i zbudował z blaszanej puszki.

Zespół usłyszeli w 2005 roku francuscy filmowcy. To oni skontaktowali Staff Benda Bilili z producentem Vincentem Kenisem z Crammed Discs, który w 2009 roku wyprodukował ich debiutancki album Tres Tres Fort. Niewiarygodną historię zespołu filmowcy pokazali w dokumencie Benda Bilili, którego premiera odbyła się 13 maja br. Na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes.

Muzyka Staff Benda Bilili – radosna, hipnotyzująca i niezwykle energetyczna – to mieszanka rumby, salsy, rhythm and bluesa i afro. Grupa doskonale sprawdza się na koncertach. Na całej scenie panuje ruch: wózki w piruetach i kule w silnych ramionach używane do obrotu…. Hawańska knajpa, slumsy Kinszasy, psychodeliczny klub lub londyńskie centrum sztuki – ta wyborowa załoga zmiotłaby każdą scenę i publiczność.

Zespół wystąpi w czerwcu w Poznaniu. Jednak to nie koniec atrakcji w mieście nad Wartą. Na scenie pojawi się artystka z Komorów, Nawal.

Nawal – pierwsza komoryjska śpiewaczka występująca publicznie – jest multiinstrumentalistką grającą m.in. na gambusi (instrument przypominając banjo), dafie (irański bęben ramowy) i gitarze. Artystka śpiewa po komoryjsku, arabsku, francusku i angielsku. Jej twórczość usytuowana pomiędzy tradycją a współczesnością to dialog kultur. Muzyka indo-arabsko-perska styka się z polifoniami Bantu, synkopowanymi rytmami i sufickim transem Oceanu Indyjskiego. Nawal, afrykańska muzułmanka, potomkini wielkiego rodu religijnych przywódców, nie zawsze przestrzega tradycyjnych zasad społecznych i religijnych. Pozostaje jednak wierna wynikającej z sufickiej odmiany islamu filozofii, opartej na miłości, szacunku i pokoju. W swoich utworach opowiada się za szczęściem wszystkich ludzi, szerzeniem wiedzy i jednością. Jak piszą recenzenci utwory napisane i śpiewane przez Nawal to: transowe kompozycje łagodzące niepokoje świata, pieśni pełne uroku i siły, obdarzone duchowym pięknem, zniewalające rytmem i zachwycające liryką, a jej głos to lekcja medytacji.

CK Zamek

 Dokument bez tytułu