Spotkanie z afrykańskim filmem dokumentalnym!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Spotkanie z afrykańskim filmem dokumentalnym!

We współpracy z Festiwalem AfryKamera zapraszamy na specjalny pokaz filmów dokumentalnych o Afryce. 19 maja o godz. 18:00, w Cafe Baobab na Saskiej Kępie, przy ul. Francuskiej 31, odbędzie się projekcja filmów „Funeral Season” oraz „Namibia. Genocide and the Second Reich”. Wstęp wolny!

“Funeral Season”
reż. Matthew Lancit, Kanada, Kamerun 2010, 87′

Autor filmu, kanadyjski Żyd, udaje się do Kamerunu w ślad za dziewczyną, w której jest zakochany. Jednak jego uwagę podczas pobytu w Afryce zaczynają zajmować ceremonie pogrzebowe, w które wprowadzają go zaprzyjaźnieni miejscowi przewodnicy. Swoje obserwacje zderza ze wspomnieniami śmierci swoich przodków. To im film ten dedykuje.

„Namibia. Genocide and the Second Reich” (Namibia. Ludobójstwo a II Rzesza)
reż. David Adetayo Olusoga, Wielka Brytania, Namibia 2005, 59′

Film jest jedną z nielicznych relacji o ciemnej i zapomnianej karty historii kontynentu, kiedy to idea „supremacji białej rasy” kształtowała politykę zachodnich imperiów kolonialnych – to na jej tle powstawała terminologia nazizmu, w tym teoria Lebensraum, „przestrzeni do życia”. Ponad 30 lat przed wprowadzeniem owych idei w praktykę na gruncie europejskim, 75 proc. ludu Herero, rdzennych mieszkańców Namibii – najcenniejszej z kolonii niemieckiego imperium – padło ich ofiarą.

Polecamy!

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu