Spotkania z afrykańskim filmem dokumentalnym

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Spotkania z afrykańskim filmem dokumentalnym

23 maja, w środę, zapraszamy do Cafe Baobab na Saskiej Kępie, na wspólne oglądanie filmów dokumentalnych o Afryce. W tym roku zaprezentujemy dwa filmy, poświęcone temu kontynentowi. „Krew w twoim telefonie” i „Życie Jane”.

Krew w twoim telefonie

Sprawdź czy twój telefon zabija… Obejrzyj film “Krew w twoim telefonie”. Czy rzeczywiście wiemy, co kryje w sobie nasz telefon? Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo.

Życie Jane

Film poświęcony ekolożce, Jane Goodall, znanej ze swojej pracy na rzecz ochrony przyrody w Afryce. Od 1966 roku prowadzi badania nad szympansami w parku narodowym Gombe w Tanzanii, początkowo w ramach projektu, zapoczątkowanego przez kenijsko-angielskiego archeologa i paleontologa Louisa Leakeya, a następnie w ramach własnego pomysłu i inicjatywy. O swojej pracy w Afryce powiedziała: „Kiedy jednak bliżej podsunęłam rękę spojrzał najpierw na nią, potem na mnie, wziął owoc i jednocześnie ostrożnie przytrzymał mi rękę […] Nie trzeba było wtedy posiadać żadnej wiedzy , aby zrozumieć, że z jego strony, był to gest uspokojenia. Lekki uścisk palców powiedział mi – nie drogą rozumową, lecz sposobem bardzie pierwotnym, emocjonalnym – że nieprzebyta bariera wieków rozłącznej ewolucji człowieka i szympansa została na parę sekund przekroczona”.

Wstęp wolny! Kiedy? 23 maja, środa, godzina 18. Gdzie? Cafe Baobab, ul. Francuska 31.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Festiwalem 9. Planete+ Doc Film Festival.

Więcej o naszych imprezach organizowanych w maju na www.afryka.org/afrykawwarszawie

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu