Spór o płeć

afryka.org Wiadomości Sport Spór o płeć

Nie milkną echa zwycięstwa Caster Semenya w biegu na 800 metrów na tegorocznych Mistrzostwach w Berlinie. Semenya pobiła światowy rekord, pokonując dystans biegu w 1 minutę i 55,45 sekund. Nie mogła jednak cieszyć się wycięstwem, bo z racji swojego wyglądu poddano w wątpliowść jej płeć.

18-latka z Limpopo ma wyglądać jak mężczyzna – rozpisywały się po jej zwycięstwie media. Spekulacje na temat jej płci najprawdopodbniej doprowadzą do przeprowadzenia specjalnych badań, które adecydują kim jest Semenya. Medialny zgiełk potępił Gideon Sam, przewodniczący South Africas Olympic. Jego zdaniem medialny zgiełk jest niepotrzebny, a Semenya dowiodła, że będzie liczyć się w zawodach na olimpiadzie, która odbędzie się w 2012 roku w Londynie.

Sam potwierdził też, że Semenya ma niezwykłe predyspozycje do biegania. Złoty medal w Berlinie potwierdził jego opinię na temat biegaczki. Równie pozytywnie i z nieukrywaną dumą wyrażają się o niej mieszkańcy jej rodzinnego Limpopo. Semenya, ktora pochodzi ze wsi, od dziecka wykazywała zamiłowanie do sportu. Zawsze lubiła biegać – twierdzą członkowie jej rodziny.

Testy na płeć sportowca nie są obligatoryjne. Wykonuje się je tylko wtedy, gdy ktoś zgłosi swoje wątpliwości pod adresem konkretnego zawodnika, tak jak stało się to w przypadku Semenya. Jeszcze w latach 60-tych w ramach tego testu zaowdniczki musiały się rozbierać. Dziś są to nie tylko badania anatomiczne, ale również genetyczne i psychologiczne. Te ostatnie mają ustalić, z jaką płcią identyfkuje się zawodniczka. Mimo to specjaliści twierdzą, że nie są one dokładne i nie pozwalają ustalić płci.

lumi 

 Dokument bez tytułu