Spór o pewną wyspę

afryka.org Wiadomości Spór o pewną wyspę

Wyspa Migingo, wielkości jednego akra, pokryta skałami i pozbawiona roślin, znajduje się w centrum terytorialnej sprzeczki pomiędzy Ugandą i Kenią.

Zaczęło się od dwóch Kenijczyków, którzy dotarli na tę wyspę znajdującą się na Jeziorze Wiktorii, oddaloną o około 2 godziny od wybrzeża Kenii i o około 8 godzin od wybrzeża Ugandy. Rybacy ci zanim wybrali się na nią sprawdzili w Departamencie Rybołówstwa Kenii czy wyspa przypadkiem nie należy do Ugandy. Zostali zapewnieni, iż wyspa jest kenijską własnością. Do dwóch rybaków dołączyło 60 członków ze Stowarzyszenia Rybackiego Samo, po tym jak dowiedzieli się, że wody wokół wyspy obfitują w okonia nilowego.

Z biegiem czasu wyspa stała się głównym punktem rybackim dla rybaków z Kenii, Ugandy i Tanzanii oraz dobrze prosperującym centrum handlowym. Otwarte zostały sklepy, bary i hotele obsługujące rybaków przebywających na wyspie. Mimo, że wyspa znajduje się pod kontrolą ugandyjskiej policji morskiej wraz z flagą ugandyjską i obecnością ugandyjskiej policji, walutą wyspy jest szyling kenijski. Ponadto, wszystkie złowione tutaj ryby trafiają na wybrzeże kenijskie po tym jak zostają zakupione przez firmy przetwórcze. Dostawy na wyspę trafiają tutaj także z Kenii.

Według rządu kenijskiego problemy zaczęły się w roku 2004, po tym jak morska policja ugandyjska, po zasłyszeniu o dobrych połowach na wyspie, przypłynęła na Migingo i tymczasowo się osiedliła. W tym samym roku, jak twierdzą rybacy ze Stowarzyszenia Samo, zostali oni wyrzuceni ze swoich domów i zmuszeni do opłacania czynszu Ugandyjczykom.

Obecna sprzeczka pomiędzy Kenią i Ugandą, rozpoczęła się w lutym tego roku, gdy rząd kenijski postanowił rozmieścić swoje służby bezpieczeństwa na wyspie. W odpowiedzi Ugandyjczycy zażądali ich natychmiastowego usunięcia.

Sprzeczka o wyspy na Jeziorze Wiktorii rozpoczęła się, gdy dyktator ugandyjski Idi Amin przejął kontrolę nad kilkoma wyspami twierdząc, iż należą one do Ugandy. Tymi pozostałymi wyspami, których przynależność musi zostać rozwiązana to Lolwe, Wayami, Remba oraz Sigulu.

dor

 Dokument bez tytułu