Speed Caravan

afryka.org Kultura Muzyka Speed Caravan

Speed Caravan to francuski zespół łączący tradycyjną muzykę algierską (chaâbi) z elementami rocka i elektroniki. Grupa powstała w 2005 roku a jej założycielem grupy jest Mehdi Haddab, grający na arabskiej lutni oud (której historia sięga 5000 lat) niczym Jimmy Hendrix na gitarze. To Francuz z algierskimi korzeniami, związany wcześniej z zespołami Ekova oraz DuOud. Basista Pasco współpracował między innymi z Rodolphem Burgerem, Erikiem Marchandem oraz Rachidem Tahą.

Swój debiutancki album “Kalashnik Love” wydali w 2008 roku w Real World Records – najbardziej znaczącej światowej wytwórni world music. Jej właściciel, Peter Gabriel powiedział o nich, że są “jedną z najbardziej ekscytujących hybryd muzycznych, jakie słyszał”.
Album jest mieszanką tradycji i przyszłości, kultury starożytnej i kultury miejskiej, piękna i gniewu.

Jak stwierdza lider grupy: “Zawsze miałem w sobie wściekłość, którą musiałem jakoś wyrazić. Gniew przeciwko, nie wiem…. niesprawiedliwości, nierówności, systemowi. Muzyka – głośna muzyka, pomaga mi go jakoś skanalizować.”

Speed Caravan zagrał ogromną światową trasę skupioną głównie wokół brytyjskiej, południowoamerykańskiej, australijskiej i nowozelandzkiej edycji festiwalu Womad. Grali też na tak prestiżowych imprezach jak Glastonbury, Mundial Festival, Timitar Festival czy Ollin Kan w Meksyku.

Na swoim koncie mają udane covery, między innymi The Cure i Chemical Brothers. Pracowali z Rahidem Taha, perkusistą Mohamedem Bouamarem i MC Spex, występującym wcześniej z Asian Dub Foundation. Obecny perkusista / wokalista grupy Rocky Singh również był członkiem tej ekipy londyńskich wojowników midi.

Ich jedyny jak do tej pory polski występ miał miejsce na World Stage na Heineken Open’Er w 2009 roku. Album Speed Caravan dzięki dystrybucji Kartel Music obecny jest w polskich sklepach.

Speed Caravan wystąpi w Polsce:

18.03, 20.00 KATOWICE
COGITATUR, ul. Gliwicka 9a, http://www.cogitatur.pl
bilety 35/40 PLN przedsprzedaż: klub, http://www.ticketpro.pl
support: DJ Maken

19.03, 20.00 WARSZAWA
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, http://www.trwarszawa.pl
bilety 40 PLN rezerwacje: 022 4808008

MAKEN

 Dokument bez tytułu