Somaliland z powrotem w Somalii?

afryka.org Wiadomości Somaliland z powrotem w Somalii?

Arabski Al-Khaleej donosi, że przedstawiciele Somalilandu prowadzą tajne rozmowy o ponownym zjednoczeniu z Somalią. Według gazety doszło do nich dzięki mediacji Etiopii i USA, wspierających somalijski rząd. W 1991 roku Somaliland wobec upadku władz w Mogadishu ogłosił niepodległość i ten stan trwa do dziś.

W rozmowach biorą udział przywódcy Somalilandu oraz przedstawiciele Etiopii i USA. Celem spotkania jest przywrócenie jedności kraju, który podzielił się w trudnych czasach wojny domowej. Drugim obok Somalilandu rejonem Somalii, gdzie powstały niezależne od Mogadishu władze był Puntland.

Obecnie, po powrocie somalijskich władz do dawnej stolicy – Mogadishu odżyły tendencje zjednoczeniowe. Etiopia, która jest ich sojusznikiem stara się pełnić rolę mediatora pomiędzy Somalią a Somalilandem. Podejrzewa się, że to właśnie do Addis Abeby udał się minister spraw zagranicznych Somalilandu, Abdullahi Mohamed Du'ale. Podobnie tajemniczą podróż odbył niedawno minister finansów Awil Ali Duale – twierdzi Al-Khaleej.

Somaliland nie został uznany przez społeczność międzynarodową, ale nie przeszkadzało mu to w stabilnym funkcjonowaniu przez ostatnie 15 lat.

(lumi)

 Dokument bez tytułu