Somalia: Rząd w stanie oblężenia

afryka.org Wiadomości Somalia: Rząd w stanie oblężenia

Somalijski rząd wezwał sąsiadujące z Somalią kraje do pomocy i przysłania swoich żołnierzy, ogłaszając jednocześnie stan wyjątkowy. Odsiecz musi nastąpić bardzo szybko. Somalijskie władze chcą, aby stało się to w ciągu 24 godzin.

Apel rządu Somalii, który od początku swojego funkcjonowania nie potrafił przejąć kontroli nawet nad somalijską stolicą, ma związek z walkami, które trwają właśnie w Mogadiszu. Siły rządowe są atakowane przez oddziały radykalnych islamistów, zadeklarowanych wrogów oficjalnej władzy. Islamiści z ugrupowania Al. Shaabab prowadzą swoją ofensywę od miesiąca. Udało się im już zabić w zamachu ministra bezpieczeństwa oraz członka parlamentu.

Rząd Somalii nie daje sobie rady z islamistami. Po tym, jak opuściły go wojska etiopskie – to właśnie im somalijski rząd zawdzięcza dojście do władzy – siły przeciwne somalijskim władzom podejmowały kolejne próby przejęcia kontroli nad stolicą i całym krajem. Według naocznych świadków na apel Somalii zareagowała już Etiopia, wysyłając swoich żołnierzy, których wycofała wcześniej z tego kraju wobec silnego oporu islamistów, wspieranych przez wrogą Etiopii, Erytreę.

Zaniepokojona rozwojem wydarzeń jest też Kenia, zapowiadając wysłanie swojego wojska w ramach misji pokojowej Unii Afrykańskiej. W odpowiedzi islamiści z Al. Shaabab zagrozili marszem na Nairobi i zniszczeniem wszystkich wysokich budynków w kenijskiej stolicy.

lumi

 Dokument bez tytułu