Somalia: Piraci świętowali ramadan

afryka.org Wiadomości Somalia: Piraci świętowali ramadan

Po tym jak media doniosły o strzelaninie między somalijskimi piratami, którzy porwali ukraiński statek z bronią, sami zainteresowani postanowili zdementować te pogłoski. Według piratów nie strzelali oni do siebie, tylko z radości w związku z kończącym się ramadanem.

Porwanie statku u wybrzeży Somalii nie jest czymś nowym. Jednak po raz pierwszy piratom udało się przejąć statek z dużym ładunkiem broni. Znalazły się wśród niej czołgi T-72, broń lekka i ciężka, łącznie z ręcznymi wyrzutniami rakiet. Oficjalnie ładunek miał dotrzeć do Kenii, ale w związku z porwaniem wyszło na jaw, że jego odbiorcą jest południowy Sudan.

Za broń i uwolnienie 21 członków załogi piraci domagają się 20 milionów dolarów amerykańskich okupu. Póki co są otoczeni przez statki US Navy i rosyjskiej floty wojennej, które chcą zapobiec zniknięciu cennego ładunku. Szczególnie Amerykanie boją się, że broń mogłaby trafić w ręce somalijskich islamistów powiązanych z Al-Kaidą, a to jeszcze bardziej wzmocniłoby oddziały radykalnych muzułmanów w Somalii.

Okrążony statek jest zajmowany przez 30 piratów. Amerykanie pozwolili im na uzupełnienie zapasów wody i jedzenia – z racji porwanych ze statkiem zakładników – jednak nie dopuszczą do rozładowania broni.

Porywanie statków przez somalijskich piratów stało się lukratywnym zajęciem. Korzystają oni z chaosu panującego w Somalii. Z problemem piratów w tym rejonie świata nie potrafi też sobie, jak dotąd, poradzić żadna flota wojenna.

ostro

 Dokument bez tytułu