Somalia otworzyła nową Akademię Policyjną

afryka.org Wiadomości Somalia otworzyła nową Akademię Policyjną

Jej uroczyste otwarcie odbyło się dwa miesiące temu, 20 grudnia 2005 roku, z okazji Dnia Somalijskiej Policji. Naukę w murach szkoły rozpoczęło 150 kadetów, w tym 20 kobiet.

Wcześniej byliśmy słabi i żyliśmy w zagrożeniu, a teraz widzę maszerujących młodych ludzi, którzy doprowadzą do zjednoczenia Somalii – mówi Halima, mieszkanka wsi sąsiadującej z Akademią.

Szkoła jest pierwszą tego typu placówką zlokalizowaną w Puntlandzie, północno-wschodniej części Somalii – Puntland stał się niezależnym krajem w 1998 roku. Podobna akademia istnieje, od 1999 roku, w sąsiadującym Somalilandzie.

Kadeci będą przygotowani do pracy w różnych wydziałach, od dochodzeniowego po drogowy. Chcę, aby moja praca przyczyniła się do poprawy losu somalijskich kobiet – motywuje swoją decyzję o wstąpieniu do policji, 17-letnia Hamdi Hersi Mohamed.

Budowa szkoły nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnej społeczności. Mieszkańcy pobliskiego Armo przekazali ziemię pod budowę akademii, wznieśli mur, pomogli doprowadzić wodę. W przyszłości, na terenie placówki powstanie przychodnia, która będzie służyć nie tylko kadetom, ale i zwykłym obywatelom. Prace nad budową szkoły zakończą się w marcu 2006 roku.

(ps) 

 Dokument bez tytułu