Somalijski rząd jest gotowy do rozmów z islamistami – ogłosił premier tego rozdartego wojną kraju, Nur Hassan Hussein. Jednak rozpoczęcie negocjacji wcale nie jest takie oczywiste.
Somalia, która od 17 lat jest nękana konfliktem wewnętrznym, wciąż nie potrafi zaprowadzić porządku na swoim terytorium. Sytuację destabilizują islamiści i lokalni watażkowie, ale przede wszystkim niezgoda między nimi a nowymi władzami. Ci pierwsi zostali pozbawieni władzy w somalijskiej stolicy, Mogadishu, kiedy na odsiecz rządowi somalijskiemu, wyruszyły etiopskie wojska (2006).
Problem w tym, że Etiopczycy zostali, bo bez nich rząd Somalii nie miałby szans na przetrwanie. Jednak islamiści jak i wielu Somalijczyków widzi w etiopskich żołnierzach okupantów. Rozwiązaniem mogło być wysłanie misji pokojowej Unii Afrykańskiej (UA) do tego niespokojnego fragmentu Rogu Afryki. W rezultacie, swoje wojska przysłała tylko Uganda, zaś plany zaprowadzenia pokoju w Somalii przez UA nie weszły nawet w fazę realizacji. W związku z tym perspektywa wycofania Etiopczyków została odsunięta w bliżej niekreśloną przyszłość.
Takiego wycofania domagają się islamiści. Mówi o nim lider islamistycznej opozycji, Sheikh Sharif Ahmed. Ahmed oczekuje również ukarania etiopskich zbrodni w Somalii. Dopiero wtedy usiądzie do rozmów, które mogłyby zakończyć konflikt w tym kraju. Tyle, że somalijski premier nie chce słyszeć o spełnianiu wstępnych warunków opozycji. Zamierza rozmawiać o nich dopiero w czasie negocjacji ze swoimi adwersarzami.
Somalia jest pogrążona w chaosie od czasów obalenia dyktatora Mohameda Siada Biarre w 1991 roku. Na krótko, bo zaledwie na sześć miesięcy, spokój powrócił do somalijskiej stolicy, którą opanowali islamiści. Pokonani przez Etiopczyków, wszczęli powstanie przeciwko nowemu rządowi, które pochłonęło 6,5 tysiąca ofiar, a kolejne 600 tysięcy musiało opuścić Mogadishu. Niezależnie od Somalii, w północnej części tego państwa, funkcjonuje od czasów rozpoczęcia somalijskiej wojny Somaliland, samozwańcza republika, która ogłosiła niepodległość w 1991 roku.
(ostro)