Somalia: Bronią khatu

afryka.org Wiadomości Somalia: Bronią khatu

“Nie zakazujcie sprzedaży khatu!” Pod tym hasłem demonstrowali Somalijczycy, dla których khat jest nieodłącznym elementem codziennego życia.

Demonstracja odbyła się w mieście Baidoa. Ma związek z ograniczeniami dotyczącymi khatu i jego dystrybucji, wprowadzonymi przez somalijskich islamistów. Zmusili oni handlujących khatem do przeniesienia się na przedmieścia miasta. Islamiści nie wykluczają też wprowadzenia całkowitego zakazu handlu tym narkotykiem.

W Baidoa demonstrowało około 700 osób, w tym osoby handlujące tą używką. Sprawujące kontrolę nad Baidoa islamistyczne ugrupowanie Shebab traktuje khat jak narkotyk. Bojownicy Shebab musieli użyć siły, aby rozpędzić demonstrantów. Ci ostatni wykrzykiwali anty-islamistyczne hasła.

Uzależnienie od khatu wśród somalijskich mężczyzn jest powszechnym zjawiskiem i wpisuje się w miejscową tradycję. Szacuje się, że każdego dnia do Somalii przylatuje 10 samolotów z liśćmi khatu, uprawianymi w Etiopii i w Kenii. W tych warunkach ewentulane wprowadzenie zakazu sprzedaży khatu wydaje się być zadaniem wręcz niemożliwym.

Khat czyli czuwaliczka jadalna był już znany w czasach starożytnych. Stosowali go m.in. Egipcjanie. Dziś jest szczególnie powszechny w rejonie Rogu Afryki i w Jemenie. Jego liście zawierają alkaloidy działąjące podobnie do kofeiny i do morfiny. Usuwają uczucie zmęczenia i głodu. Świeże lub suszone liście khatu są uzywane do żucia bądź sporządzania naparu.

ostro

 Dokument bez tytułu