Śmierć żołnierza sił pokojowych w Darfurze

afryka.org Bez kategorii Śmierć żołnierza sił pokojowych w Darfurze

W środę w zginął jeden z żołnierzy uczestniczących we wspólnej misji pokojowej ONZ i Unii Afrykańskiej (UNAMID) w sudańskim Darfurze.

Żołnierz, którego narodowość nie została ujawniono, został zabity podczas patrolu w miejscowości Forobaranga w Zachodnim Darfurze. Okoliczności ataku na siły pokojowe pozostają niejasne i będą przedmiotem specjalnego śledztwa.

Tragiczne w skutkach zdarzenie miało miejsce w zaledwie dwa dni po tym jak prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił z wnioskiem o wydanie nakazu aresztowania prezydenta Sudanu Omara al.-Baszira, oskarżanego o zaplanowanie i zorganizowanie ludobójstwa w Darfurze. Przedstawiciele ONZ i Unii Afrykańskiej obawiają się, że kontrowersyjna decyzja prokuratora Moreno-Ocampo doprowadzi do załamania się procesu pokojowego w regionie i sprowokuje falę przemocy wymierzoną w członków misji pokojowej.

Już we wtorek ONZ rozpoczął ewakuację części swojego personelu przebywającego w Darfurze. Jednak z powodu problemów technicznych pierwsza grupa pracowników przewiezionych na lotnisko w El-Faszer, stolicy Darfuru Północnego, odleciała dopiero w środę rano. Również w środę odbyły się kolejne dwa loty do Entebbe w Ugandzie oraz do al.-Obeid w Północnym Kordofanie w centralnym Sudanie. Do tej pory Darfur opuściło około 150 osób z pośród 10 000 uczestników UNAMID. Według przedstawicieli misji ewakuowany personel będzie mógł powrócić do regionu w ciągu kilku dni lub tygodni, gdy tylko odwołany zostanie alarm spowodowany gwałtownie obniżającym się poziomem bezpieczeństwa.

W poniedziałek 14.07 prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Luis Moreno-Ocampo zażądał aresztowania prezydenta Sudanu Omara al.-Baszira pod zarzutem popełnienia zbrodni ludobójstwa w Darfurze. W opublikowanym oświadczeniu Moreno-Ocampo utrzymuje, że zdobył wiarygodne dowody świadczące o bezpośrednim zaangażowaniu sudańskiego prezydenta w planowanie i popełnienie zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa na trzech grupach etnicznych zamieszkujących Darfur.

Deklaracja prokuratora MTK wzbudziła liczne glosy krytyki. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził zaniepokojenie możliwością formalnego oskarżenia Omara al.-Baszira i konsekwencjami tego kroku dla procesu pokojowego oraz wspólnej misji wojskowej ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze. Chiński ambasador przy ONZ ostrzegł, że wydanie nakazu zatrzymania al.-Baszira może udaremnić wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu w Darfurze. Deklaracje prokuratora Ocampo została również skrytykowana przez liderów Unii Afrykańskiej oraz Ligę Państw Arabskich. Ostateczna decyzja o nadaniu dalszego biegu aktowi oskarżenia i wydaniu nakazu zatrzymania należy teraz do sędziów MTK, którzy przeanalizują zgromadzony materiał dowodowy. Cała procedura może potrwać kilka miesięcy.

 Dokument bez tytułu